Mart Luik: Reformierakonna laialivalguv muinasjutt

Isamaa, Keskerakonna ja EKRE koalitsioonilepingu allkirjastamine. Foto Tairo Lutter/POSTIMEES

Kolleeg Urmas Reinsalu luges nädalavahetusel avaldatud Reformierakonna ja SDE “valitsusprogrammi” ja oli jahmunud: MITTE ÜHTEGI konkreetset IDEED Eesti tuleviku kohta lähemas või pikemas plaanis! Ainult viis lehekülge ilusaid loosungeid. 

Peaministri toolist unistav Kaja Kallas oli uue valitsuse koalitsioonileppe kõva kriitik, tema hinnangul polevat KEI lepe piisavalt konkreetne. Nüüd oli Kallas koos sotsidega kokku kirjutanud dokumendi, millel pole ei saba ega sarvi.

Kuigi tervikuna on Kaja Kallase dokumendi mõte raskesti hoomatav, siis ometi oleksid reformierakondlased võinud jääda truuks oma valimisprogrammile ja põhilubadustele. Oleks nende toetajatel säilinud illusioon, et erakond viinuks ellu oma valimisprogrammi, kui selleks vaid võimalus oleks avanenud. Paraku kukkus varivalitsuse programm välja nii laialivalguva muinasjutuna, kus isegi viimasel leheküljel ei selgu, kas punamütsike jäi ellu ja hunt teenitud karistuse. 

Kui see dokument üldse mingeid  väärtusi ja lubadusi sedastab, siis on need sotside “igaüks loeb” loosungis kinni. Reformierakond isegi mitte ei proovinud oma põhilisi valimislubadusi sinna kirja panna. Miks me siis peaksime arvama, et nad oleksid hakanud oma põhilubadusi: “kõigile 500 eurot maksuvabalt”, “koolid 4 aastaga eestikeelseks”, “pensionärile 200 eurot pensioni”, “alkoholi aktsiisid alla” jms üldse ellu viima?

Reformierakonna ja SDE valitsuse alustest loeme hoopis selliseid triviaalsusi: “Konkurentsis püsimiseks peame olema innovaatilised, keskkonnahoidlikud ja kasutama maksimaalselt digitehnoloogia võimalusi.” No kes sellise ilusa jutuga ikka vaidleks!

Võimalik, et viimasel hetkel said nad isegi aru, et nädalavahetusel esitet dokument ei andnud valitsusprogrammi mõõtu välja. Igal juhul Kaja Kallase esmaspäevane kõne riigikogu ees valitsemise aluseid praktiliselt ei kajastanud. Kallas jättis kasutamata presidendi antud suurepärase võimaluse rääkida Eestile üks imeline lugu. Selle asemel tegeles Reformierakonna juht oponentide ründamise ja kurja ettekuulutusega. Kibestumusest kantud kõne näitas veelkord, et Reformierakond ei suuda kuidagi kaotusega leppida.

Ründav ja end nurka mängiv kõne päädis hääletusega ning riigikogu ei andnud Kaja Kallasele volitusi valitsuse moodustamiseks. Sellega on üks arusaamatu peatükk Eesti poliitikas läbi. Aprilli lõpus astub ametisse Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsus, millel on konkreetsed plaanid, kuidas Eesti elu edendada ja oma valijate eest seista. 

Kommentaarid artiklile “Mart Luik: Reformierakonna laialivalguv muinasjutt

 • 15. apr. 2019 kell 11:02
  Permalink

  “Lootuseta peaministri toolist…” Kes on lootuseta peaminister?

  Vasta
 • 15. apr. 2019 kell 10:53
  Permalink

  Aitäh tähelepanu juhtimise eest! Need mõned näpuvead said parandatud.

  Vasta
 • 15. apr. 2019 kell 10:07
  Permalink

  Mart, sa ikka läbi ka lugesid, mida sa kirjutasid? Ridamisi vigu ja lohakust.

  Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga