Liina Kersna astub kriminaalmenetluse tõttu ametist tagasi

Umbusaldamine riigikogus. Liina Kersna. Foto Eero Vabamägi, Postimees

Riigiprokuratuur alustas neljapäeval kriminaalmenetlust, et uurida haridus- ja teadusministeeriumi möödunud aasta oktoobris sõlmitud hankelepingu sõlmimise asjaolusid ning haridus- ja teadusminister Liina Kersna teatas seepeale, et astub ametist tagasi.

Riigiprokurör Laura Aiaots ütles, et prokuratuurile esitatud kuriteokaebuses tõstatati kuriteokahtlus kolmes episoodis – kahe lepingu sõlmimises ning ühe hankelepingu muutmises. Kriminaalmenetlust alustati ühe hankelepingu puhul, mis on sõlmitud möödunud aasta oktoobris.

“Kriminaalmenetlust alustati kuriteoteates esitatud karistusseadustiku paragrahvide alusel, mis puudutavad riigihangete nõuete rikkumist ning usalduse kuritarvitamist. Tegemist on esialgse info põhjal tehtud otsusega, mis võib menetluse kestel muutuda. Täna kellelegi kahtlustust esitatud ei ole ning see kas ja kellele on alust kahtlustust esitada, selgub menetluse käigus,” lisas prokurör.

“Kõik avaliku sektori otsused ning protsessid peavad olema läbipaistvad ning olema ja ka näima ausad. Põhjendatud kahtluse korral on ainsaks kõikide asjaolude väljaselgitamise võimalikuks viisiks kriminaalmenetluse alustamine. Vaid kriminaalmenetluses on võimalik teha toiminguid, mille abil saab välja selgitada, kas riigihanke menetluse läbiviimisel ning lepingu sõlmimisel on järgitud kõiki nõudeid,” sõnas Aiaots.

Menetlust viib riigiprokuratuuri juhtimisel läbi kaitsepolitsei.

Eelmise aasta lõpus ütles Riigikontrölör Janar Holm vastuseks Isamaa fraktsiooni esitatud arupärimisele, et läbi viidud kiirtestide hange oli seadusega vastuolus. Käesoleva aasta kevadel alustas Rahandusministeerium haridus- ja teadusministri suhtes väärteomenetlust. Enne Riigikogu istungite vaba perioodi algust avaldati Kersnale umbusaldust, mis kukkus läbi. Reformierakonnaga koalitsiooniläbirääkimisi pidav Isamaa leidis toona, et Kersnal oleks mõistlik ise tagasi astuda. Kersna on seni väitnud, et kõik kiirtestide hanked olid seadusega kooskõlas. “Muidugi olen ma pettunud ja kurb. Minu ametiaeg haridus- ja teadusministrina ei oleks pidanud niimoodi lõppema,” kirjutas Kersna sotsiaalmeedias.

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga