Isamaa naiskogu IREN: Nõuame hoolimatult valetava peaministri tagasiastumist! Kaja Kallas kahjustab naiste tõsiseltvõetavust poliitikas.

Isamaa Naiskogu IREN taunib peaminister Kaja Kallase vastutustundetut käitumist – tema perega seotud ettevõtete Venemaal toimuva äritegevuse eitamist ja seejärel õigustamist. Näeme, et esimese naispeaministri valedele ehitatud hoolimatu tegutsemine võib anda tagasilöögi ka teiste meie riigi poliitikas osalevate naiste tõsiseltvõetavusele.

Peaminister on avalikkusele korduvalt valetanud väites, et tema abikaasa ei puutunud finantsjuhina Venemaa äritegevusse ja et ettevõte lõpetas äritegevuse Venemaal kuu aega pärast Ukraina ründamist Venemaa poolt. Ometi on leidnud kinnitust, et Kaja Kallase abikaasa oli seotud äritegevusega Venemaal, mis toimub veel tänagi ehk poolteist aastat hiljem, kusjuures meedia kinnitusel on abikaasa käinud isiklikult autovedude lubade järel. Midagi varasemalt väljaöeldust pole Kallas hiljem ümber lükanud, mis näitab, et ta ei ole valefaktide esitamist kordagi kahetsenud.

Vastutusest kõrvalehoidmisega on Kaja Kallas põhjustanud sügava ning korvamatu kahju nii enda mainele Eesti riigi juhina kui ka Eesti riigi mainele. Silmakirjalikkusele, varjamisele ja valedele rajatud juhtimine kahjustab Eesti poliitilist kultuuri, mille märksõnadeks peavad olema vastutus, ausus, adekvaatsus ja hoolivus. Kuigi peaminister on käesoleval nädalal üritanud kõrgist hoiakust tekkinud mainekahju tasandada, on tema avalikest väljaütlemistest selgelt mõista, et ta ei saa tänaseni aru, et oleks ise millegi vastu eksinud.

Seejuures on peaminister Kallas ennast varasemalt reklaaminud Riigikogu eetikakoodeksi koostajana. Juristina on ta paljudes oma sõnavõttudes rõhutanud, et lisaks seaduste järgimisele tuleb alati silmas pidada ka eetilisi põhimõtteid ja seda, kuidas asjad näivad. Leiame, et skandaalis, mis puudutab tema enda perekonda, peab Kaja Kallas ise esimesena järgima neid eetilisi põhimõtteid, mida ta teistelt nõuab, ning võtma vastutuse. Kaja Kallas peab tagasi astuma!

Täna valitseb Eesti riigi juhtimises paraku peaministri sõnadega kehtestatud topeltmoraal. Riigijuhina on Kallas nõudnud kõigilt Eesti ettevõtetelt igasuguse Venemaaga seotud kaubavahetuse lõppu. Need sõnad ei kehtinud samas tema enda kodus. Olles saanud meedia poolt küllaldase tähtaja selgituste andmiseks, ei suutnud ta mitmeid päevi lausuda kolme lihtsat sõna: „mõistan tingimusteta hukka“. Ka praegu, nädal pärast skandaali lahvatamist, käib iga tema katsega selgitusi jagada kaasas abikaasa idavedude õigustamine.

Peaminister Kallas on avalikkuse nõudmistele reageerinud liiga hilja ja liiga vähe. Olles kaks esimest peaministriaastat eeskujuks teistele poliitikas aktiivselt kaasalöövatele naistele, oleme pärast märtsikuised valimisi näinud pealt Kaja Kallase eeskuju mõranemist ja kokku kukkumist. Käimasolev skandaal on kõige suurem pragu tema usaldusväärsuses, kuid kaugeltki mitte ainus. Valelike lubadustega võetud valimisvõit ja kohtade arv parlamendis on kaasa toonud ainuvõimu tundega kaasneva hoolimatuse. Positsioonist tulenevat avalikku tähelepanu on peaminister Kallas üha enam hakanud kasutama diktaatorlikult.

Peaminister on kasutanud korduvalt valitsusjuhi platvormi, et rünnata muusikuid, sportlasi, ettevõtjaid, teadlasi ning poliitilisi oponente. Ta on teinud seda valitsuse pressikonverentsil varjamatu rõõmuga, kuigi tühistamise ohvritel puudub võimalus end samas kaitsta. Seega ei mõju usutavalt Kallase katse näidata end samal platvormil ohvrina või armastava ja usaldava abikaasana. Tema käitumine teiste inimeste tühistajana on maskid langetanud.

Kaja Kallas reageeris üleolevalt Riigikogu korruptsioonikomisjoni ning riigieelarve kontrolli komisjoni kutsetele ning soostus komisjonidega kohtuma alles pärast avalikkuse pahameelt. Selline käitumine on teravas vastuolus Eesti põhiseaduses sätestatud parlamentaarse riigikorraldusega. Peaminister on käitunud sobimatult ka presidendiga, seal hulgas valetades avalikult, et tema ei pakkunud presidendi kantseleile välja raha säästmiseks 24. veebruari vastuvõtu ärajätmist. Koos rahandusministriga võeti ette karistusretk presidendi institutsiooni vastu väites, et riigipea nõunik on valitsuselt seaduste väljakuulutamise vastu raha välja pressinud. „Selle kohta on konkreetselt tõendid,“ lubas ta, kuid neid tõendeid ei ole ta kordagi esitanud.

Isamaa Naiskogu leiab, et avalikkusel on tänaseks küllalt tõendeid meie esimese naispeaministri hoolimatuse ja valede kohta, et nõuda kõik koos tema tagasiastumist. Kutsume kõiki naisi appi vastutustundetu peaministri tegevuse lõpetamiseks ja tema asendamiseks hooliva ja ausa peaministriga. Isamaa naistel oleks hea meel, kui leidub järgmine naispeaminister, kes heastab Kaja Kallase kõrkusest ja rumalusest põhjustatud jämedad juhtimisvead.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga