Isamaa Kristlik Ühendus kutsub toetama petitsiooni sõnavabaduse kaitseks

Isamaa Erakonna auesimehe Tunne Kelami hinnangul viib inimlike emotsioonide reguleerimine kriminaalseadustega paratamatult ühiskonna suuremale polariseerumisele. Foto: Siiri Padar

Isamaa Kristlik Ühendus kutsub jätkuvalt andma toetusallkirja Isamaa Erakonna Noorteühenduse Res Publica petitsioonile sõnavabaduse kaitseks ja vaenukõne täiendava kriminaliseerimise vastu.

“Inimlike emotsioonide reguleerimine kriminaalseadustega viib paratamatult ühiskonna suuremale polariseerumisele,” leiab Isamaa Erakonna auesimees, ühenduse liige Tunne Kelam. “Kuivõrd viha- või vaenukõne määratlus jääb ebaselgeks, siis kasvab oht, et võimulolijad asuvad olukorda kuritarvitama. Tekib juriidiline instrument, mida kasutada oma ideoloogilise agenda kaitsmiseks ja eriarvamusel olijate represseerimiseks. Selliseid meetodeid on ajaloos kasutanud eelkõige ebademokraatlikud ja autoritaarsed riigikorrad,” lisas Kelam.

Kristlikus traditsioonis on Kelami sõnul konflikti ületamise teeks inimese moraalne uuenemine ning suhtumine ligimesse tähelepanu ja empaatiaga.

Ühenduse juhatuse liige Priit Humala sõnul on igasugune vaen ebakristlik. “Patul on omadus soodsates tingimustes laieneda. Vihakõne täiendava kriminaliseerimisega laieneb ka nende ring, kelle suhtes võidakse hakata seda meelevaldselt kasutama,” leiab Humal.

Vanglakaristuse kaalutlemist kellelegi sobimatute mõtete avaldamise eest, nimetab ühenduse esimees Avo Üprus vastuolus olevaks Eesti õiguse senise arenguga. “Seadust plaanitakse justkui sõnavabaduse kaitseks, kuid tegelikkuses hoopis kahjustatakse inimeste turvatunnet ja sõnavabadust. Seda ei saa lubada,” on Üprus resoluutne.

Isamaa Kristlik Ühendus leiab, et kuigi meile ei pruugi alati meeldida, mida teised inimesed arvavad, peab kestma igaühe arvamusvabadus. Kui nõustuksime selle piiramisega, aitaksime kaasa demokraatia takistamisele. Sõnavabadus on demokraatia alustala.

https://rahvaalgatus.ee/initiatives/d7b531a7-83b6-4b06-b65d-fdd35e05292a?fbclid=IwAR12qPYo0rI2-RKH-CjPDyvGx1rBXfiRHNODWCZUyITw3CoGleGB4c-DI2c

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga