Isamaa: Eesti peab suurendama oma kaitsekulutusi 2,5% SKPst

Isamaa leiab, et Eesti peab looma oma keskmaa õhutõrje võimekuse ja selleks tuleb leida täiendavat raha. Fotol USA ründelennuk A-10 NATO õppusel Saber Strike. REUTERS/Ints Kalnins/File Photo

Isamaa eestseisus arutas oma viimasel koosolekul Eesti riigikaitset ja jõudis otsusele, et Eesti peab võtma eesmärgiks kaitsekulutuste suurendamise 2,5% SKPst, et tugevdada meie olemasolevat riigikaitse struktuuri ja arendada välja täiendav iseseisev sõjaline võime.

Kaitseminister Jüri Luik kommenteeris eestseisuse vastuvõetud otsust nii: “Riigikaitse on rahva elus eksistentsiaalse tähendusega, sest ilma selleta pole iseseisvust, ei ole võimalik tõsta rahva heaolu ega kaitsta eesti keelt ja kultuuri. Peab olema pime, et mitte näha Venemaast lähtuvat ohtu olukorras, kus meie naaberriik korraldab praegu 260 000 mehega õppusi ja kus toimus möödunud aastal meie piiride lähistel agressiivse iseloomuga õppuse Zapad, millest võttis osa 100 000 ohvitseri ja sõdurit.”

Isamaa eestseisuse arvates peavad meie riigikaitse kulutused olema sellised, et meil juba lähiaastatel tugevneks sõjaline võimekus, mis teeb rünnaku vastase jaoks seedimatuks ja võimaldab tõhusalt käivitada kollektiivkaitseoperatsiooni Eesti kaitseks.

Isamaa erakond toetab kompromissitult Eesti riigikaitse tugevdamist. Seetõttu peame vajalikuks tõsta riigikaitsekulutused 2.5 %ni SKP-st. Kaitsekulutuste suurendamine peaks olema ellu viidud Eestile jõukohases tempos ja rahuldama täiendavaid riigikaitse vajadusi.

Olulise prioriteedina näeb Isamaa erakond vajadust asuda rajama oma keskmaa õhutõrjet, mis on hetkel puudujääk Eesti kaitses. Õhutõrje võimaldab muuhulgas nurjata vastase õhudessante ja välistada operatsioonid, mis näeksid ette Eesti kiire hõivamise.

Kommentaarid artiklile “Isamaa: Eesti peab suurendama oma kaitsekulutusi 2,5% SKPst

 • 24. aug. 2018 kell 18:24
  Permalink

  Kas ei oleks lihtsam seada eesmärgiks hoopis tõsta SKP-d 20%? See müüks ka valimistel paremini ja tooks sisse keskmaa õhutõrje väljaarendamiseks vajaliku raha. Miks käia ebapopulaarseid ideid välja valimisteks valmistumise ajal, ma ei mõista.

  Vasta
  • 24. aug. 2018 kell 18:34
   Permalink

   Majanduskasvu ehk SKPd saab valitsus piiratult stimuleerida aga ei saa otseselt “tõsta”. Seevastu riigikaitse korraldamine on mitte ainult valitsuse õigus vaid ka kohustus.

   Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga