Eesti Panga muuseumis anti Mart Laarile ja Eela Jääle üle Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinnad

Jakob Hurda rahvuskultuuri auhindade üleandmine Eesti Panga muuseumis. Esiplaanil Eela Jää ja Mart Laar. Foto: Annely Eesmaa

Jakob Hurda nimeline Põlva Rahvahariduse Selts andis täna (03.09.2020) keskpäeval Eesti Panga muuseumis Mart Laarile ja Eela Jääle üle Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinnad.

Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinda antakse välja, et jäädvustada meie ärkamisaja sümboli, rahvaluule- ja keeleteadlase Jakob Hurda mälestust ning ergutada rahvuskultuurialast tegevust nii vabariigis kui Jakob Hurda kodukandis Põlva maakonnas. Žürii otsusega sai 2020. aasta Jakob Hurda rahvuskultuuri vabariikliku auhinna Mart Laar ja maakondliku rahvakultuuri auhinna pälvis Põlvamaa sädeinimene ja kogukonnavedur Eela Jää.

Jakob Hurda aated ja ideed ei ole aastakümnete jooksul tuhmunud. Oli ju Hurt pannud pearõhu rahva harimisele ja pidas ajalugu eesti rahvusluse oluline nurgakivi.

Mart Laar on oma aadetes ja tegudes kündnud sama vagu kui Jakob Hurt ning on põhjalikult tegelenud Jakob Hurda mälestuse kogumise ja talletamisega. 1989. aastal ilmus Laari koostatud kogumik Jakob Hurdast „Kõned ja kirjad“.

Hurda 150. sünniaastapäeva puhul ilmus Mart Laari, Rein Saukase ja Ülo Tedre koostatud “Jakob Hurt. Album”, mis rikkalikult illustreeritud ja hästi kommenteerituna loob suurmehe elust meelihaarava kujutuse.

Mart Laari „Raamat Jakob Hurdast“ (1995) on aga tõeline rahvusliku suurmehe elu ja töö ülevaade. Raamatu puhul on tegu professionaalse ajaloolase kirjutatud, laialdasele faktimaterjalile tugineva uurimusega, mis valgustab ka seni varju jäänud tahke Hurda elust ja tegevusest. Kasutatud kirjanduse loetelu raamatu lõpus hõlmab üle saja teose ja artikli, sellele lisandub veel Hurda-aegse ajakirjanduse ning suure hulga käsikirjalise materjali läbitöötamine. Selle tohutu materjali baasil on loodud paljusid vajalikke ja huvitavaid üksikasju esile toov teos.

Kui 1997. a. tähistati ERM-is Hurda 90. surma-aastapäeva, pidas seal ettekande ka Mart Laar teemal “Jakob Hurt ja Johannes Voldemar Jannsen”.

Eela Jää on 1995. aastast Hurmi küla kogukonna üks eestvõtjaid. Tema eestvõtmisel loodud Hurmioru Selts on korraldanud hulgaliselt kursusi, õppepäevi ja üritusi. 2006.aastal püstitati mälestusmärk “220 aastat hariduselu Hurmi külas”. Kui Himmastes Lepal tähistati Jakob Hurda 180. sünniaastapäeva rahvustoitude festivaliga, oli Eela Jää toimkonna eesotsas. Tema korraldatud oli ka sama sündmuse väljapanek – riideait , nagu suviti ajalooliselt aidatuba tüdrukute jaoks kohandati.

2019. aasta jõuludeks valmis Eela Jääl näitemäng Jakob Hurdast ja tema perekonnast “Jakobi jõulud”, mis esmaesitati Põlva Rahvahariduse Seltsi jõulupeol Põlva harrastusteatri näitlejate poolt. 24. veebruaril 2020 Eesti Vabariigi sünnipäeval etendus Himmaste külakeskuses vaatemäng “Jakob tuleb koju”. Mälestusi selle vaatemängu tarbeks kogus Eela Jää.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga