Riina Solman Toilas sotsiaalkindlustusameti töötajatele: olen tänulik, et saime koos vanemahüvitise regulatsiooni paremaks muuta

Mul on siiras heameel täna teie ees seista ja teid tänada töö eest, mida teete igapäevaselt meie Eesti perede heaks.Olen rahvastikuministri ametis olnud tänaseks juba üle aasta. Minu jaoks on see aasta möödunud kiirelt. On tulnud üles ehitada rahvastikuministri ametkond, et üle aastate hakata taas tegelema rahvastikupoliitikaga. Seni oli rahvastiku teema jagunenud mitmete ministrite vahel ja üht vastutavat ministrit polnud. Seega on tehtud suur ja oluline samm. Varasemast rahvuslikum ja konservatiivsem valitsus on seadnud üheks läbivaks eesmärgiks „peresõbralik Eesti“.

See kevad oli eriline meie kõigi jaoks. Koroonaviiruse pandeemilise leviku ja selle tõkestamiseks kehtestatud eriolukorra ja sellele järgnenud perioodi tõttu on paljud lastega pered sattunud sotsiaalselt ja majanduslikult keerulisse olukorda. Paljud lapsevanemad on kaotamas või kaotanud töö, perede sissetulek on vähenenud.

Olen tänulik, et meie kõigi ühise pingutuse jõul õnnestus kiirkorras muuta vanemahüvitise regulatsiooni, tagades seeläbi peredele vanemahüvitise ja sünnitushüvitise vahe väljamakse kohe peale lapse sündi. Väga olulise muudatusena, mida pered pikalt ootasid, muutsime järjestiku sündide puhul reeglit, mille kohaselt  samas suuruses vanemahüvitis säilib nüüd senise 2 ja poole aasta asemel 3 aastat ning lühendasime elatisabi ooteaega 3 kuu võrra. Eelnõu menetlemise pingelisel perioodil andsid mulle jõudu emad, kes oma muredega minu poole pöördusid ja laste järjestikuse sünni perioodi pikendamist pingsalt ootasid. Tundsin, et teeme õiget asja!

Kallid sotsiaalkindlustusameti naised, siin on teil suur panus, et saame täna rääkida nendest võitudest!

Majanduse ja tööturu madalseisu periood võib olla paljudele sobivaks võimaluseks keskenduda perele ja laste kasvatamisele, mis on väga vajalik ka riigi kestlikkuse tagamiseks. Ajutiselt halvenenud majandusolud ei tohiks takistada pereplaneerimist ega põhjustada sündide edasi lükkamist inimesest endast sõltumatutel asjaoludel. Edasi lükatud sünnid ei pruugi hiljem erinevatel põhjustel realiseeruda.

Need on olnud äärmiselt olulised sammud sündimuse hoidmiseks ja lastega perede toetamiseks.

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga