Välisminister Urmas Reinsalu sõnul on äärmiselt oluline juhtida tähelepanu Aleksandr Lukašenko võimalikele katsetele kutsuda endale julgeolekuabi nime alla appi Venemaa. Foto: Annela Samuel

Välisminister Urmas Reinsalu teatas täna (18.08.2020.a) pärastlõunal, et Eesti ei toeta Valgevene valimistulemusi.

„Vabariigi valitsus otsustas, et me ei tunnusta Valgevene valimistulemusi. Valitsus on seisukohal, et massiliste võltsimiste tõttu valimistel on Lukašenko kaotanud oma mandaadi. Vajalik on poliitiline dialoog, et saavutada uute ja vabade valimiste läbiviimine. Valitsus otsustas eraldada Valgevene kodanikuühiskonna toetuseks 100 000 eurot. Konkreetsed projektid esitan lähiajal valitsusele. Täna õhtul toimub ÜRO julgeolekunõukogu istung, kus Eesti taotleb Valgevene küsimuse arutamist,“ vahendab välisminister sotsiaalmeedias.

Välisminister täpsustas ERR-ile, et ÜRO Julgeolekunõukogu istung, kus Eesti julgeolekunõukogu liikmena taotleb Valgevene küsimuse arutamist toimub kiire küsimusena n-ö muude päevakorrapunktide all. “Kuna ÜRO Julgeolekunõukogu on ainuke inimkonna jaoks rahvusvahelise rahu ja julgeoleku vaates kohustuslikku õigust loov organ, siis on tähtis tuua see teema julgeolekunõukogu lauale ja esitada meie nägemus sellest, mis toimub,” lisas välisminister ERR-ile.

Reinsalu sõnul on äärmiselt oluline juhtida tähelepanu ka Aleksandr Lukašenko võimalikele katsetele kutsuda endale julgeolekuabi nime alla appi Venemaa. “See ei kujuta endast mitte üksnes inimõiguste rikkumist riigisiseselt, vaid see võib kujutada täiendava regionaalse konflikti riski,” märkis Eesti välisminister, kelle hinnangul on need probleemid mõistlik hoida jooksvalt ÜRO Julgeolekunõukogu laual ja vastavalt vajadusele tulla uuesti nende teemade juurde tagasi ja esitades ka konkreetseid ettepanekuid.

Juba homme, 19. augustil, peavad Euroopa Liidu riikide liidrid videokohtumise, mille peateema on olukord Valgevenes. Ühenduse välisministrid on algatanud uute sanktsioonide kehtestamise rikkumiste ja vägivalla eest vastutavatele Valgevene võimutegelastele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga