Aivar Kokk: annetajaid tuleb kohelda võrdselt

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk. Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Isamaa tegi Tulumaksuseadusele täienduse, millega sätestataks, et juriidiline isik ei maksa tulumaksu Ukraina vabadusvõitluse, samuti sõjapõgenike toetuseks, Ukraina humanitaarabiks ja Ukraina taas ülesehitamise toetuseks tehtud annetustelt ja kingitustelt, kui annetused on tehtud Vabariigi Valitsuse poolt määratavatele kontodele kuni 2023. aasta 24. veebruarini.

Isamaa eesmärk on toetada võrdselt kõiki annetanuid, kuid Rahandusministeeriumi eelnõus nimetatakse vaid konkreetsed ühingud (MTÜ Eesti Pagulasabi, MTÜ Mondo, Ukraina Kultuurikeskus, Riigikaitse Edendamise Sihtasutus, Eesti Punane Rist, Päästeliit ja Rotary Klubi Tallinn Vanalinn), kellele kindlal otstarbel tehtavad kingitused ja annetused on maksuvabad. Selgitusena on toodud, et muudatus kehtestatakse üksnes Ukrainale tehtavatele annetustele ja kingitustele, kuna eelnõu koostamise hetkel kehtivat olukorda arvesse võttes ei ole vajalik laiendada abi saavate riikide ringi.

„Sõda ei ole läbi ja annetuste tegemise vajadus võib jääda kehtima veel pikaks ajaks. Kui Eesti riik jääb seda tegevust maksustama, siis ei kõnele see meie väärtustest just seda keelt, mida me tahame endas kanda. Rääkimata sellest, et see mõjutab otseselt Eesti inimeste ja ettevõtjate valmidust neid annetusi jätkuvalt teha,“ leiab Rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk.

„Täna kiidame kõiki, kes on toetanud ja annetanud ning tulumaksusoodustus laiemale sihtrühmale andnuks võimaluse veel suuremas mahus toetada. Paljud eesti inimesed ja ettevõtjad on Ukrainat toetanud, aga erisused on tehtud ainult loetud organisatsioonide toetamisel,“ märkis Kokk, kelle sõnul on sel moel tegemist nende inimeste petmisega, kes on sadu tuhandeid eurosid annetatud otse Ukraina keskpangale või sealsetele inimestele.

„Leian, et Eesti riik peaks olema oma sõnades ja tegudes sidus ning Riigikogul on seadusandjana võimalus see sidusus luua. Selleks tuleks Isamaa Erakonna esitatud eelnõu lõpuni menetleda ja seadusena vastu võtta, mis ka tegelikult viiks ellu lubaduse Ukrainasse tehtud annetused tulumaksust vabastada,“ lisas Kokk.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga