OTSE: suur debatt “Elukaar ja Riik”

Teisipäeval toimub Viru Keskuse Rahva Raamatus erakondade noortekogude debatt “Elukaar ja riik”. Noored debateerivad tänase pensionisüsteemi jätkusuutlikkuse üle ning selle üle, kas ja milliste vahenditega peaks riik iseseisvasse ellu astuvaid noori toetama.

VAATA Otseülekannet siit:

 

Debatis põrkuvad klassikalised vasak-parem ideoloogiad.

Isamaa on teinud ettepaneku muuta II pensionisammas vabatahtlikuks. Ettepaneku kohaselt saaksid inimesed ise otsustada, kuidas oma säästudega ümber käia – kas investeerida iseseisvalt või raha pensionifondist, sõltumata eluetapist, välja võtta. Isamaa Noorteühendus ResPublica usub inimeste õigusesse enda elu eest ise vastutada.

Noored Sotsiaaldemokraadid usuvad, et riik ei tohi kedagi üksi jätta oma murega – ei hoolt vajavat inimest ega tema lähedast. Pensionisüsteem ei tohi soodustada käitumist, mille tagajärjel inimese pension väheneks ning pension peab tagama vajalikud sotsiaal- ja hooldusteenused.

Keskerakonna noortekogu näeb lahendusena senisest suuremat tuge noortele peredele eluaseme soetamiseks. Üheks noortele suunatud valimislubaduseks on võimaldada soetada kodu eluasemelaenuga riigi käendusel ja ilma omafinantseeringuta. Nende hinnangul peab pensionisüsteem ajas arenema, kuid teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmine ei lahenda ühtegi tänast probleemi, vaid tekitab neid juurde.

Reforminoored leiavad, et riigi ülesanne peab olema eelkõige võimaluste loomine selleks, et tänased noored tulevikus edukalt hakkama saaksid. Tänased noored peaksid juba praegu mõtlema sellele, millist pensioni nad tulevikus saada soovivad ning soodustada tuleb säästmist ja kogumist tuleviku tarbeks. Eesmärk on, et tänased noored peaksid tulevikus lootma võimalikult vähe riigi abile.

Debatt toimub Viru Keskuse Rahva Raamatus 20. novembril kell 19:00. Väitlustulle astuvad Isamaa Noorteühendus ResPublica, Keskerakonna noortekogu, Reformierakonna noortekogu ja Noored Sotsiaaldemokraatid. Debatti modereerib Eesti Noorteühenduste Liidu esimees Roger Tibar.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga