Põlva raudteejaamas asuva küüditamisohvrite mälestusmärgi juurde asetasid Isamaa nimel mälestuskibu Põlvamaa piirkonna esimees Anneli Ehte ja juhatuse liige Aare Lepaste. Foto: Annely Eesmaa

Põlva raudteejaamas mälestati 1949. aasta märtsiküüditamise ohvreid, süüdati mälestusküünlad ja asetati pärjad. Isamaa erakonna nimel asetasid mälestuskimbu Põlvamaa piirkonna esimees Anneli Ehte ja juhatuse liige Aare Lepaste.

25. märtsil möödub 73 aastat Nõukogude okupatsioonivõimu massikuriteost Balti rahvaste vastu. Nelja ööpäevaga võeti relvastatud valve alla ja laaditi Siberisse saatmiseks rongidele üle 20 700 Eesti inimese, sadu inimesi saadeti hiljem Siberisse järele ja sadu sündis asumisel. Arvestades ka neid, kelle osas olid ettevalmistused küüditamiseks tehtud, aga keda ära viia ei õnnestunud, on kannatanute hulk üle 30 000 inimese. Koos kõigi nendega, kelle elu ei jäänud samuti endiseks, tabas küüditamine suurt osa Eesti elanikkonnast.

Kolmest Balti riigist küüditati Siberisse üle 90 000 inimese, 80 protsenti sundasumisele viidutest olid naised ja lapsed.

Ka 21. sajandil tapetakse ja küüditatakse inimesi ning seda Euroopa südames, kus paariariik üritab allutada Ukrainat. Ööl vastu 24. veebruari teatas Venemaa liider Vladimir Putin sissetungist Ukrainasse.

Peame olema valvsad ja hoidma üksmeeles kokku, et sellised rahvuse- ja inimsusevastased kuriteod meie isamaal enam korduda ei saaks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga