Keskerakonda ootab taaskord kohtutee

Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb Foto: Konstantin Sednev / Eesti Meedia

Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjon (ERJK) otsustas neljapäeval häältega kaheksa ühe vastu esitada Keskerakonnale 40 000-eurose nõude, kuna peab Tallinna Ülikooli meediapoliitika dotsendi Andres Jõesaare analüüsile toetudes enne eelmise sügise kohalikke valimisi telekanalis PBK eetris olnud saateid «Vene küsimus» tsentristide varjatud poliitreklaamiks, kirjutab Postimees.

Jõesaar vaatles komisjoni tellimusel venekeelse debatisaate «Russkii vopros» seitset osa, mis olid eetris vahetult enne kohalikke valimisi 2. septembrist 14. oktoobrini 2017. Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb ütles, et kuigi lõpliku otsuse langetab juhatus, kellega pole seda veel arutatud, on ta enam kui kindel, et nõue vaidlustatakse kohtus nagu ka kõik eelnevad, mis ERJK neile on esitanud.

Analüüs PBK saadetest valmis suvel ning ERJK andis Keskerakonnale 7. septembrini aega esitada nõudele oma vastuväiteid ja tõendeid. Keskerakond vastas advokaatide vahendusel komisjonile, et ERJK on pöördunud vale adressaadi poole, kuna saated tellis Tallinna linnavalitsus ja parteil pole sellega pistmist. «ERJK ei tegele mitte erakondade rahastamise järelevalvega, vaid tsensuuriga, rääkides, mida tohib meedias näidata ja mida mitte,» ütles Korb. «Lisaks kasutavad nad imelikke analüüse, kus loetletakse lihtsalt seda, mitu sekundit on keegi ekraanil, mingit sisulist analüüsi ei ole. Trahvi tehakse valikuliselt: samas saates osalenud teiste erakondade poliitikud pole etteheiteid saanud. Kuna see kõik on väga kummaline, kasutab Keskerakond oma seaduslikku võimalust minna kohtusse,» rääkis ta.

ERJK aseesimees Kaarel Tarand ütles, et küsimus pole selles, et nad saateid tellida ei tohiks, vaid selles, et poliitiline võim ei tohi kasutada avalikku vahendit erakondlikel eesmärkidel valimistel konkurentsieelise saavutamiseks. «Rahvusringhäälingu näitel on ju suurepärane eeskuju olemas – seal on väga üksikasjalikud reeglid kehtestatud, et poliitilised jõud oleksid valimiste aegu tasakaalustatult kajastatud. Kui reeglid puuduvad, saab võimulolija seda ära kasutada,» lausus ta. ERJKsse kuuluva tsentristist Tallinna abilinnapea Mölderi sõnul on tema jaoks arusaamatu, milline seadus sätestab poliitilise reklaami ja kuidas see haakub PBK saatega, mida pole tellinud mitte Keskerakond, vaid Tallinna linn. «Minu meelest on see hoopis küsimus riigikontrolörile, kas Tallinn on oma raha kasutanud sihtotstarbeliselt või mitte. Kui komisjon jõudis mingitel alustel järeldusele, et tegemist oli poliitilise reklaamiga, oleksid pidanud kõik saates osalenud erakonnad saama ettekirjutuse,» lausus ta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga