Kaitsepolitseiamet (Kapo) on kriminaalmenetluse raames teinud kohtu loal mitmeid uurimistoiminguid seoses Narva linnavolikogu liikmetel lasuva korruptsioonikahtlusega. Seoses kahtlusega kuulas Kapo üle kaheksa Narva linnavolikogu liiget. Narva linnavolikogul pole ka praegu esimeest, sest endine volikogu esimees keskerakondlane Aleksandr Jefimov on juba korruptsioonis süüdi mõistetud ja otsus on jõustunud.
Praeguseks Kapo kogutud materjalid viitavad korruptsioonivastases seaduses kehtestatud toimingupiirangute teadvatele rikkumistele linnavolikogus.
Kahtlustuste kohaselt ei ole Narva linnavolikogu liikmed ennast taandanud hääletamisest volikogu istungitel, kui otsustati nendega seotud äriühingute suhtes Narva linna omandis oleva vara tasuta võõrandamise või äriühingu finantseerimise küsimusi.
Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi kaitsepolitseiamet ning juhib Viru ringkonnaprokuratuur.
Kuna uurimistoimingud veel kestavad, ei ole detailsemaid menetlusandmeid hetkel võimalik avalikustada, märkis prokuratuur.
Peaminister: minu juhitud erakond ei salli korruptsiooni ühelgi kujul
Peaminister Jüri Ratas kommenteeris Keskerakonna korruptsioonikriisi Narvas oma sotsiaalmeediapostituses: “Minu juhitud Keskerakond ei salli korruptsiooni mitte ühelgi kujul. See on terve ühiskonna probleem, mille väljajuurimisse peavad aktiivselt panustama nii õiguskaitseorganid, poliitikud kui kõik inimesed. Meedias ilmunud info põhjal pole võimalik lõplikke järeldusi teha, aga kui korruptsioonikahtlused tõele vastavad, oleme valmis astuma vajalikke samme ka siis, kui see tähendab Narvas opositsiooni minekut.”
Keskerakonna Narva piirkonna esimees Yana Toom on kutsunud neljapäevaks kokku piirkonna juhatuse erakorralise koosoleku, kus seda kriisi arutatakse.
Keskerakond ei lasknud Narvas opositsiooni ka volikogu komisjonidesse
Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni endine esimees Andres Herkel ütles Narvas lahvatanud korruptsioonikriisi kommenteerides, et Keskerakonna juhtpoliitikute Jüri Ratase ja Yana Toomi jutt korruptsiooni taunimisest on piinlik ja silmakirjalik.
„Seoses Narva volikogu liikmete ülekuulamisega ja arvestades oodatavat pereheitmist volikogus meenub riigikogu korruptsioonivastase komisjoni Narvas käik. Küsisin, miks rikutakse seadust ega lasta opositsiooni esindajaid volikogu komisjonidesse. Toonane volikogu esimees, nüüd juba korruptsioonis süüdi jäänud keskerakondlane Aleksandr Jefimov tegi paari tunni jooksul vaid korra suu lahti ja sedagi vene keeles. Tema „sügav mõte“ seisnes selles, et ei saa aru, kuidas on opositsiooni õigused seotud korruptsiooni ärahoidmisega,“ meenutas Herkel.
Narva linna valitsev keskerakondlik koalitsioon pole valimisliidu saadikutele enamikul juhtudel taganud kohti volikogu komisjonides, sealhulgas on väga tundliku tegevusväljaga revisjonikomisjon koostatud ainult linnavõimule lojaalsetest saadikutest.
Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni endine juht kinnitab, et on Narva probleemi korduvalt peaminister Jüri Ratase ees püstitanud. „Tagajärjetult. Seetõttu tundub Yana Toomi ja peaminister Ratase jutt, et korruptsioonil ei ole kohta ikka väga piinlikult silmakirjalik. Kui kohta ei ole, siis miks te pole reageerinud? “ päris Herkel retooriliselt.