Haridusministeerium ei toeta keeleseaduse rikkumise eest sunniraha suurendamist

Haridusminister Mailis Reps sattus Isamaa juhtide terava kriitika alla FOTO: Scanpix/EERO VABAMÄGI/POSTIMEES

Valitsus arutab täna keeleseaduse muutmise eelnõu, millega tahetakse kümnekordistada keeleinspektsiooni ettekirjutuse täitmata jätmise eest määratavat sunniraha ülemmäära. Haridus- ja teadusministeerium (HTM) eelnõud ei toeta.

Kehtiva korra kohaselt on keeleinspektsioonil õigus teha riigiasutusele ja kohaliku omavalitsuse asutusele ning nende hallatavale asutusele, äriühingule, mittetulundusühingule, sihtasutusele või nende ametiisikule või töötajale ettekirjutusi keeleseaduses ette nähtud nõuete rikkumise lõpetamiseks ja edasiste rikkumiste ärahoidmiseks.

Ettekirjutuse täitmata jätmise korral on õigus rakendada sunniraha, mille ülemmäär on 640 eurot. Eelnõu kohaselt soovitakse suurendada sunniraha ülemmäära 6400 euroni.

Eelnõu algatasid saadikud Tarmo Kruusimäe (Isamaa), Jaanus Karilaid (KESK), Madis Milling (RE), Priit Sibul (Isamaa), Henn Põlluaas (EKRE), Jaak Madison (EKRE), Igor Gräzin (RE) ja Märt Sults (KESK).

Keeleinspektsiooni 2017. aasta tegevusaruandest selgub, et eelmisel aastal rakendati sunniraha 178-l korral.

Müügi- ja teenindustöötajate eesti keele oskuse kontrollimisel kontrolliti esmakontrolli korras 339 müügitöötaja keeleoskust ja tuvastati 229 ebapiisava keeleoskusega töötajat (67,5%).

Järelkontrollis kontrolliti 156 töötajale varem tehtud ettekirjutuse täitmist. Selgus, et ettekirjutuse oli täitnud 20 töötajat (12,8%). Ettekirjutuse täitmata jätmise eest tehti 52-le töötajale sunniraha hoiatus ja 56 juhul lõpetati menetlus töötaja töölepingu lõppemise tõttu. Sunniraha rakendati 17 juhul.

HTM teeb valitsusele ettepaneku eelnõu mitte toetada, sest sunniraha eesmärk on motiveerida isikuid keeleseaduse nõudeid täitma ning täiesti piisav on ka praegune sunniraha ülemmäär 640 eurot. Selles ulatuses on keeleinspektsioon mõnel korral sunniraha rakendanud keeleseaduse nõudeid eiranud asutuse juhi puhul. Keskmine töötajale määratud sunniraha on viimastel aastatel olnud 60-70 eurot. Ministeeriumi hinnangul võiks sunniraha ülemmäära tõstmine kõne alla tulla üksnes nende juriidiliste isikute puhul, kus on pikki aastaid järjekindlalt keeleseaduse nõudeid rikutud ja 640-eurone sunniraha ei ole oma eesmärki täitnud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga