Valitsus plaanib üleriigilise pealekaebamise süsteemi loomist

Urmas Reinsalu toob välja, et valitsus plaanib seadusemuudatust, mis võimaldaks massilist inimeste jälgimist. "Mina sellist Suure Venna ühiskonda ei taha," ütleb ta. Foto: Konstantin Sednev / Postimees Grupp

Riigikogu liige, endine justiitsminister Urmas Reinsalu juhib sotsiaalmeedias tähelepanu, et kriisi varjus on valitsus tulnud välja Orwelli stiilis seadusega, millega luuakse peaaegu igas Eesti asutuses organiseeritud anonüümse pealekaebamise süsteem.

“Riigikogu menetleb Kaja Kallase valitsuse ettepanekul lausa uskumatu sisuga seaduseelnõu, mis loob Eestis totaalse pealekaebamissüsteemi. Tegemist on esmapilgul süütu nimega rikkumisest teavitaja kaitse seadusega,” kirjutab Reinsalu.

“Selle Orwelli stiilis seadusega luuakse Eestis organiseeritud anonüümse pealekaebamise süsteem sisuliselt kõigis riigiasutustes, kirikutes, kogudustes, ajalehtedes, parlamendis, kohtutes, koolides, kaitseväe üksustes, ülikoolides, ettevõtetes, ühingutes jne,” lisab ta.

Valitsuse algatatud seadusemuudatusega peaksid üle 50 töötajaga organisatsioonid nimetama eraldi anonüümsuse kaitse all pealekaebustega tegeleva voliniku, kes kaebusi uurib ja pöördub pädeva asutuse poole. “Kaevata saab igasuguse tegevuse (ja tegevusetuse) peale, mis rikub ü k s k õ i k millist Eesti sadadest seadustest või on küll seaduslik, aga on vastuolus õigusnormi eesmärgiga (ehk sisuliselt mõtteroim),” kirjutab Reinsalu lisades, et kaebuste hävitamist seaduses ette nähtud pole ning kaebajad tohivad koguda kaebuse kokkupanemiseks andmeid. “Eestis tekkivad sajad, kui mitte tuhanded ametiisikud, kes hakkavad tegelema salakaebustega kindla protseduuri alusel.”

“Kaebajaid ei tohi ametist vallandada ega keelduda nende edutamisest, kui asutuse juht ei suuda tõendada, et see mitteedutamine või vallandamine polnud seotud kaebusega (tõendamise koormis on asutuse juhil, mitte kaebajal). Ettepaneku teinud valitsuse mõtteviisi moraalset väärastumist näitab see, et kuigi anonüümset kaebamist ei ole lubatud arsti kutsesaladust rikkudes, on lubatud seaduses pihisaladuse rikkumine.”

Reinsalu tõstatab küsimuse, kas Eestis on vähe tegelikke muresid? “See on moraalitu ja riigi survel ühiskonnas massilist salakaebamist ässitav seadus. Mina sellist Suure Venna ühiskonda ei taha. Vene aeg on kõigil veel meeles,” lõpetab ta oma postituse.

Kommentaarid artiklile “Valitsus plaanib üleriigilise pealekaebamise süsteemi loomist

  • 1. veebr. 2022 kell 18:46
    Permalink

    Inimesed kasutavad ära kurjalt seda yksteise vasu! Lubamatu lausa! Nii palju asjatut asjade uurimist.
    Ok, laste vägivallast, vägivald kodus siis peab töestam see kes kaebab! Jöuate te kodu anda köigile alaealistele kes kaebavad et ej taha elada kodus! Köik firmat kes akkavat leiutama kaebusi yksteise vast jne. Rootsi Eestlane

    Vasta
  • 30. jaan. 2022 kell 06:40
    Permalink

    Soomes on sellised telefoni numbrid peale kaebamiseks juba aastaid kasutusel.
    Soome maksuamet on üks kellel on olemas selline telefoni number kuhu siis kadedad eraisikud või firmad saavad anda infi sellekohta, et nende naabri juures tehakse musta tööd või on illegaalid tööl jne…

    Vasta
  • 29. jaan. 2022 kell 15:17
    Permalink

    Pealekaebamise süsteem meenutab Nõukogude Liidu NKVD aega, kus enamus inimesi värvati pealekaebajateks NKVD salajasteks töötajateks. Nn. “süüdlased” saadeti troika otsuse järgi vangilaagrisse tavaliselt 25 + 5 aastaks või lasti kohe maha ilma kohtuta. Hiljem tehti süsteem inimlikumaks ja moodustati KGB. Ilmselt kavatseb Eesti valitsus ka rakendada Eestis NKVD süsteemi ja ilmselt saab Maris Laurist esimene NKVD ülemus Eestis. Nõukogude Liidus kõrvaldas Stalin iga teatud aja tagant nii NKVD kui ka KGB juhte, sest nad teadsid juba liiga palju riigi kuritegevusest. Ka nemad lasti maha. Ellu jäi ainult Beria, kelle aga Hruštšov maha lasi, kui enda konkurendi.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga