Välisminister Urmas Reinsalu: peame olema ausad nii sõprade kui vastastega

Foto: Aivar Kokk

Ettevõtja ja Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk korraldab juha kaheksandat aastat Jõgeva- ja Tartumaa majandusklubi, kus külalised on tuntud ja tunnustatud inimesed ühiskonnaelu erinevatest valdkondadest. 22. novembril kohtus  Jõgeva- ja Tartumaa majandusklubi liikmetega Eesti välisminister Urmas Reinsalu.

Välisminister  peab enda sõnul eriti oluliseks, et välispoliitika oleks poliitiline ja juhitud väärtustest.

„Olen seadnud eesmärgiks tagada paremini  Eesti julgeolekut.  Meie ülesanne on oma suuremate sõjaliste liitlastega teha tugevamat koostööd.  Meie suurim sõjaline liitlane on Ameerika Ühendriigid. Me peame suhetesse Ameerika Ühendriikidega panustama tugevamini.  Me ei tohi koostöös Ameerika  Ühendriikidega olla üksnes abipaluja.  Tarvis on et tekiks ülemaailmseid koostööprojekte, mille kaudu Ameerika Ühendriigid näevad, et Eesti suudab lähtudes Ameerika väärtustest pakkuda enda sõnumit”

Urmas Reinsalu märkis, et  Eesti välispoliitikas on väga olulised ka majandusküsimused. „Ma pole rahul välisinvesteeringutega, mis täna Eestisse tulevad. Oleme Balti riikidest selles osas kolme aastaga tänaseks viimaseks kukkunud. Välisministeeriumis on 500 teenistujat, nendest kakssada töötab Eestis peamajas.  Ainult neli tegelevad aga sellega, et otsida meie ettevõtjatele turgu väljaspool Eestit. Valitsus on võtnud vastu otsuse, et järgmisest aastat hakkab tegutsema eraldi välismajanduse võrgustik.“ rääkis välisminister.

Urmas Reinsalu tutvustas ka Eesti seisukohta Euroopa Liidu  raha jagamise kohta järgmise seitsme aasta finatsperspektiivis. „On oluline, et omaosaluse määr, mida Eesti peab maksma Euroopa Liidu projektides osalemiseks ei tõuse liiga kõrgeks. Täielikule kliimaneutraalsusele nõustus Eesti 2050 aastaks üle minema tingimusel, kui ei kehtestada mingeid üle-euroopalisi makse lennukitele, eluasemetele ning toidule.“

2020 aastal toimub Kolme Mere Algatuse tippkohtumine Eestis. „Eesti  jagab täielikult Kolme Mere Algatuse eesmärke, mille seas on Lääne-, Musta ja Aadria mere regioonide senisest kiirema arengu tagamine transpordi-, energia- ja digiühenduste rajamise kaudu regiooni riikide vahel,“ ütles Reinsalu.

Urmas Reinsalu avaldas arvamust, et Euroopa Liit peab jääma liikmesriikide looduks. „Eesti peab julgelt lauale panema oma rahvuslikud huvid. On asju, millele me ütleme julgelt jah, on asju millele ütleme ei. Me ei karda seda öelda. Kõige ebausaldusväärsemad on nende riikide poliitikud, kes silma eest ütlevad ühte, kuid tegelikult ei püüagi sõna pidada. Me peame sõna ja oleme ausad, kuid väljendame oma seiskohti nii vastastele kui ka sõpradele.”

Jõgeva ja Tartumaa majandusklubi eestvedaja, Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk märkis, et majandusklubi kokkusaamistele on oodatud silmaringi avardama ja küsimustele vastuseid saama kõik Lõuna-Eesti piirkonna ettevõtjad ja huvilised.

Loo autor: Jaan Lukas

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga