Aivar Kokk: aktsiisitõusule tuleb tõmmata pidurit

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk

Riigikogu liikme Aivar Koka (Isamaa) sõnul nõrgestaks järgmiseks aastaks kavandatud aktsiisitõusud Eesti majanduse konkurentsivõimet, mistõttu tuleks aktsiise hoida tänasel tasemel vähemalt kuni 2023. aasta maini.

Kokk ütles, et tänases olukorras on oluline lisaks rahva tervise hoidmisele ka majanduse elavdamine läbi erinevate meetmete. “Näeme, et 2022. aasta maist suurenevad gaasi-, diisli- ja elektriaktsiisid tabaksid valusasti inimesi ja ettevõtjaid, kes vajavad kriisist väljumiseks õigeaegset tuge. Seetõttu oleme algatanud seadusemuudatuse, mis pikendaks eelmise koalitsiooni poolt sisse viidud aktsiisilangetusi 2023. aasta maini,” ütles Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees.

Riigikogu Isamaa fraktsiooni algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise eelnõu pikendaks gaasi-, elektri- ja kütuseaktsiiside tänast määra vähemalt 2023 aasta 1. maini.

“Koduses majapidamises ja ettevõtluses on üks suuremaid kulusid elekter, soojamajandus ning kulu transpordile. Juhul kui Rahandusministeeriumi majandusprognoos osutub tõeseks on väga oluline, et kriisist väljumise hetkel ei asetaks me Eesti inimeste ja ettevõtjate õlgadele täiendavaid kohustusi,” kirjeldas Kokk eelnõu algatamise põhjuseid.

Aivar Kokk on varem viidanud rahandusministeeriumi kevadisele majandusprognoosile mille kohaselt on seoses 2022. aastal plaanitava diisliaktsiisi tõusuga oodata diiselkütuse deklareerimise vähenemist. “Prognoositakse üle 6% jaehinna tõusu ning deklareeritavad kogused vähenevad 2,6% võrra võrreldes 2021. aastaga. Suurim negatiivne mõju tuleb piiriülese tankimise kasvust.”

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga