Urmas Viilma sõnul kirikutes vaktsiinipassi küsima ei hakata

EELK peapiiskop Urmas Viilma on veendunud, et usuvabadust "riivati" varakevadiste piirangutega päris tuntavalt ja mindi ka üle piiri. Foto: Toomas Nigola.

EELK peapiiskopi Urmas Viilma hinnangul mindi varakevadiste piirangutega usuvabaduse kitsendamisel üle piiri ja ka kirikud olid piirangutele allumisel liigagi leplikud, mistõttu ta ei kavatse sügisel üles kutsuda kirikuuksel vaktsiinipassi küsima.

Valitsuse liikmed võivad rõhutada, et vaktsineerimine on vabatahtlik, kuid kui teises lauses hakatakse rääkima juba suve lõpus või varasügisel rakenduvatest piirangutest nende jaoks, kes pole vaktsineerima läinud, tekib küsimus, mida see vabadus, olla vaktsineerimata, siis ikkagi sisuliselt tähendab, kirjutab peapiiskop Urmas Viilma ERR-is avaldatud arvamusloos.

Viilma märgib, et viimastel päevadel üha kõvemini kõlama hakanud sõnumid, et peagi hakatakse inimestel vahet tegema selle alusel, kas oled vaktsineeritud/haiguse läbi põdenud või mitte, lisab oma vabadust hindavatesse noortesse täiskasvanutesse omajagu protestivaimu. Täiesti vastuseta on aga küsimus, kuidas tagada vabadused inimestele, kes tervislikel põhjustel ei ole saanud või tohtinud ennast vaktsineerida.

Erisustest rääkides jääb Viilma sõnul alltekstina kõlama küüniline sõnum, et kui sa ennast ei vaktsineeri, pead loobuma kultuurist ja kõigest sellest, mis hoiab vaba sinu vaimu ning toidab su hinge. Ühiskond, mis võimaldab “kauneid kunste” nautida ainult äravalitutel ning ülejäänutele tagab ainult ürgsete põhivajaduste ja instinktide rahuldamise koduseinte vahel, ei ole see, mida 30 aasta eest endale ette kujutasime.

„Seepärast ei ole mina kindlasti sügisel see, kes kutsub üles oma ametikaaslasi kirikuuksel jumalateenistustele saabujatelt vaktsiinipassi küsima,” kirjutab Viilma arvamusloos.

„Kirikud on olnud valitsuse poolt seatud piirangutele allumisel seni ehk liigagi koostöövalmid ja leplikud. Uue laine tulekul ma samaväärset leplikkust omalt poolt küll lubada ei saa. Olen päris veendunud, et usuvabadust “riivati” varakevadiste piirangutega päris tuntavalt ja mindi ka üle piiri. Seepärast ei ole mina kindlasti sügisel see, kes kutsub üles oma ametikaaslasi kirikuuksel jumalateenistustele saabujatelt vaktsiinipassi küsima,“ märgib Viilma.

Küll on peapiiskop seda meelt, et teatud piirangud ja regulatsioonid on viiruse leviku takistamiseks ka edaspidi asjakohased, kuid kirikud jäävad kõigile avatuks. Ühtlasi rõhutab Viilma, et ei õhuta kedagi vaktsineerimisest hoiduma ning et ta ise ja tema pereliikmed on vaktsineeritud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga