Valga võimurindel on toimunud mitmeid lahinguid

Monika Rogenbaumi hämmastas, et volinikud lasteaialaste vanematele suunatud soodustuse hääletamisel üksmeelt ei leidnud. Foto: Monika Rogenbaumi erakogu

Valga valla kodulehele ilmus tänavu jaanuari viimastel päevadel lakooniline teade, et 2017. aasta kohaliku omavalitsuse valimistest Valga vallas võimul olnud Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioon otsustas senise koostöö lõpetada. Koalitsiooni lagunemise põhjustas vajadus vaadata kahe aasta möödumisel haldusreformist üle valla juhtimisstruktuur ning uuendada juhtimismudelit, milles senised võimuerakonnad ei leidnud mõlemale poolele sobivat lahendust.

Reformierakond alustas läbirääkimisi uue koalitsiooni moodustamiseks Sotsiaaldemokraatliku erakonna ja Isamaa saadikutega. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna Valga osakonna esimees Meeli Tuubel kinnitas, et Reformierakond tegi sotsiaaldemokraatide fraktsioonile ettepaneku ühtsetel alustel koalitsiooniläbirääkimiste alustamiseks.

Volikogus ühte kohta omava erakonna Isamaa saadik Monika Rogenbaum sõnas, et senise opositsiooni tugev töö on andnud vallavalitsusele teadmise parandamist vajavatest valdkondadest. „Vald vajab vähem poliitikat, rohkem sisulisi otsuseid, erinevate osapoolte ja asjatundjate kaasamist. Seejuures on ka opositsioon asjatundja. Vallavalitsusel tuleb tagada korrektne asjaajamine kodanikega ja tänapäevane kvaliteet oma ülesannete täitmisel”, arvas Rogenbaum.

31. jaanuaril toimunud vallavolikogu istungil andsid Keskerakonna saadikud üle umbusaldusavalduse reformierakondlasest vallavanemale Margus Lepikule ning kolme teise erakonna saadikud omakorda keskerakondlastest vallavalitsuse liikmetele ja volikogu esimehele.

Põhjusel, et vallavalitsuse 3. veebruarist kehtima hakkava uue struktuuri tõttu vähenes oluliselt vallahooldusteenistuse vastutusala ja ametikohtade koosseis, esitas Isamaa saadik Monika Rogenbaum 31. jaanuari istungil ka eelnõu vallahoolduse teenistuse juhataja ametikoha koondamiseks. Volikogu kiitis 3. veebruaril jõustuva koondamise 13 poolthääle ja 12 vastuhäälega heaks.

Veebruari esimesel töönädalal toimunud Valga Vallavolikogu erakorralisel istungil olid hääletamisel umbusaldusavaldused, mille tulemusel avaldati umbusaldust Keskerakonda esindavale volikogu esimehele Külliki Siilakule ja keskerakondlastest vallavalitsuse liikmetele. Küll aga säilitas ameti Reformierakondlasest Valga vallavanem Margus Lepik.

Määramatus jätkub

28. veebruaril toimunud 27-liikmelise Valga Vallavolikogu I koosseisu korralisel istungil (kohal oli 26 saadikut), kandideeris uueks volikogu esimeheks Monika Rogenbaum, kes jäi valimata vaid ühe poolthääle puudumisel.

„Kandideerisin Valga Vallavolikogu esimeheks ja saavutasin 13 voliniku poolehoiu. See on uskumatult suur tunnustus tööle, mida olen teinud. Valituks osutumiseks oleks vaja olnud saada üks hääl rohkem. Valituks saamisest tähtsam siiski on asjaolu, et mitte ükski vallavolinik ei hääletanud minu kandidatuuri vastu. Kas nimetatud faktist siiski võiks välja lugeda lootust, et kuidagi saadakse edasi? Kuidagi tuleb ju ometi need vastuolud lahendada,“ sedastas Rogenbaum, kes sedastas kohe istungil peetud kõne alguses, et teda on avalikkuses tituleeritud kõige häälekamaks Valga senise vallavõimu kriitikuks. „Arvan, et kriitiku tiitel on tulnud, kuna olen julgenud rääkida otse ja seejuures ei tähenda otsekohesus minu väärtusruumis jämedusi, ebaviisakust, faktideta süüdistamist, manipuleerimist, laimamist. Kõikide öeldud sõnade eest kannan ma täit vastutust, sest enne kui olen öelnud, olen korralikult mõelnud. Kui olen eksinud, olen enda teada ka vabandanud.“

Rogenbaumi hinnangul vajab Valga vald täiesti ausat ja avatud valitsemist, kus kõik volikogu sisesed ja välised jõud on partnerid. „Vajame põhimõttelist arusaamist, et koalitsioon ei ole mingi teerulli moodi monstrum, mis täie õigusega ustavatega mehitab vallaeelarvelisi ametikohti jätmata seejuures tähelepanuta inimeste võimed ja hariduse. Me ei tohi olla vald, kus kruusakoormaid teedele jagatakse parteipileti järgi. Me peaksime leidma endas meelekindlust nõuda ausaid riigihankeid, korrektset asjaajamist, läbipaistvust toetuste eraldamisel ja seda nii koalitsioonis kui opositsioonis olles. Vähemalt mulle on täiesti vastuvõetamatu inimeste sundimine ja murdmine nende põhimõtete vastu, manipuleerimine, tagaselja mängurlus, poliitika lihtsustamine taandades selle vaid isiklikule kasule ja valimistele,“ märkis ta oma kõnes.

Uuelt vallavõimult ootab Monika Rogenbaum eeskätt meelespidamist, et võim ei ole kaugeltki vaid õigus, vaid esmajärjekorras kohustus ja teenistus. Kohustus pingutada, teha tööd, otsida lahendusi, liita, mitte lõhkuda, olla pädev. „Vääritud võtted reostavad poliitika mainet ja heidavad tumedat varju meie vallale, vallavolikogule ja vallavalitsusele,“ rõhutab Monika Rogenbaum.

Valga Vallavolikogu tööd juhib uue esimehe valimiseni senine aseesimees, Reformierakonda kuuluv Andres Illak.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga