Tunne Kelam: heisakem homse päeva puhul rahvuslipud

Euroopa parlamendi liige Euroopa Rahvapartei ja Isamaa esindaja Tunne Kelam. FOTO: Eesti Uudised

Homme, 7. märtsil kell 12 tähistatakse Estonia kontserdisaalis Eesti Kongressi esimese istungi 30.  aastapäeva. Isamaa auesimees Tunne Kelam  kutsub kirjas erakonnakaaslastele heiskama homse päeva puhul Eesti rahvuslipud.

Head isamaalased ja toetajad!

Homme, 7. märtsil kell 12 tähistame Estonia kontserdisaalis Eesti Kongressi esimese istungi 30.  aastapäeva. Olete kõik kutsutud osa võtma!  See on tähtis, kuna kodanike komiteede liikumine võrsus otseselt seda algatanud kolmest jõust – Muinsuskaitse Seltsist, Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Parteist ja Eesti Kristlikust Liidust.  Kõik kolm on meie otsesed eelkäijad. Eesti Kongress kujunes peamiseks teguriks, mis võimaldas Eesti taastamise rahvusriigina, mille mõte on tagada eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimine läbi aegade. Veel 30 aastat tagasi oli suurem võimalus, et asjad oleksid läinud teisiti – parimal juhul uue riigi väljakuulutamine okupatsiooniga kujundatud nõukogude valijaskonna baasil. Sellisel juhul oleksime täna midagi Moldova taolist, kindlasti mitte NATO ega Euroopa Liitu liige.   

Eesti Vabariigi kodanikud taasavastasid endid 1989 ja 1990 registreerimise käigus – 790 000 inimese registreerimine (koos lastega) kujunes kõige võimsamaks enesemääratluse aktiks  täiesti iseseisva rahvusriigi taastamise poolt. 

See on kogu Eesti rahva kangelastegu.  Kujundada okupatsiooni tingimusis, võõrvõimu institutsioonide valitsedes kodanikualgatustega rahvuslik-demokraatlik alternatiiv olemasolevale reaalsusele, valmistada ette riigiehituslik ja õiguslik alus iseseisvumiseks, teha seda kõike rahumeelselt, tsiviliseeritult ja toetudes rahvusvahelisele õigusele – see on midagi erakordset, millele on raske leida võrreldavat. 

Homme on meie kohus ja võimalus sellisele tulemusele jõudmist teadvustada, väärtustada ja selle üle uhked olla. Tulgem siis peremehetundega Estonia kontserdisaali, kus toimusid kõik kümme Eesti Kongressi täisistungit. 

Ning heisakem kodudes homse päeva puhul rahvuslipud.  Sellega aitame kaasa oma rahva suurteo teadvustamisele ja väärtustamisele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga