Tõniste sõnul tuleb inimestele anda rohkem vabadust oma pensionivara kasutada

Foto: Scanpix/Konstantin Sednev / Eesti Meedia

Rahandusminister Toomas Tõniste (Isamaa) sõnul tuleb inimestele anda rohkem vabadust oma pensionivara kasutada, aga samas tuleb neile ausalt öelda, et tuleviku toimetuleku tagamiseks on vaja investeerida või koguda sääste.

“OECD on pensionifonde võrrelnud ja meie sundpensionifondide tootlus on maailmas viimaste hulgas,” kommenteeris Tõniste möödunud nädalal ilmunud OECD statistikat, mille kohaselt on Eesti pensionifondide viimase 10 aasta reaaltootlus olnud negatiivne.

Tõniste lisas, et kui inimestele anda rohkem vabadust oma pensionivara kasvatada ja kasutada, siis on neil kokkuvõttes pensionile minnes rohkem vara ja sääste kui praeguse süsteemiga jätkates.

Samas on ta veendunud, et inimestele tuleb ausalt öelda ka seda, et riiklik pension on tulevikus pigem väike ja sellepärast tuleb igal juhul pensionipõlveks koguda sääste või investeerida oma kodusse või ettevõtlusse. “Mina usun, et inimesed seda ka tajuvad ja käituvad vastutustundlikult. Riik ei pea mõnede inimeste vastutustundetuse tõttu hakkama kõigile inimestele lapsehoidjaks.”

Isamaa erakond tuli teisipäeval välja ideega muuta kogumispensioni fondid vabatahtlikuks. Ettepaneku kohaselt oleks inimestel võimalik suunata raha pensionifondidest investeerimiskontole või see hoopistükis välja võtta, tasudes tulumaksu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga