Tallinna noored: linn hoiab juba kuuendat aastat noorte koolitoidu arvelt raha kokku

Tallinna linna noortevolikogule valmistab muret, et linnapoolne panus pole kaasas käinud toitlustuse kulude kasvuga. FOTO: Meelis Meilbaum / Virumaa Teataja

Tallinna linna Noortevolikogu on algatanud petitsiooni linna koolitoidu kvaliteedi parandamiseks. Oma pöördumises toob noortevolikogu välja, et koolitoidu rahastamiseks pole juba kuuendat aastat lisavahendeid leitud. Riik panustab koolitoidu päevarahaks 1 euro samas kui linnapoolne panus on ainult 0,34 eurot.

„2020. aastaks on linnapoolne koolitoidu päevaraha püsinud muutumatuna juba 6 aastat. Sama aja jooksul on märkimisväärselt kasvanud toitlustajate tööjõukulud ja toiduainete hinnad. Vaatamata linnajuhtide ilusatele sõnadele, et 2020. aasta eelarves kaalutakse koolitoidu rahastamise suurendamist püsib olukord muutumatuna. 2020. aasta Tallinna eelarve eelnõus panustab linn koolilõunasse taaskord ainult 0,34 eurot. Olukord vajab lahendamist. Palume toetada ettepanekut tõsta linnapoolset panust 0,69-le eurole päevas,“ tutvustavad Tallinna noored omapoolset algatust.

Tallinna noortevolikogu juhtis koolitoidu probleemile tähelepanu juba käesoleva aasta augustis.

Toona ütles Noortevolikogu esimees Linda Maria Laane, et Tallinn peaks Eesti jõukaima kohaliku omavalitsusena panustama senisest rohkem kooliõpilaste toidu kvaliteeti.

“Toidu päevaraha tõstmine aitaks tõsta toitlustuse senist kvaliteeti ning tulenevalt mastaabisäästust pakkuda ka mitmekesisemaid võimalusi toiduvalikul. Aasta-aastalt kasvab nende laste hulk, kes jälgivad oma toitumisharjumusi. Toetamaks kohalikku ettevõtlust ja vähendamaks ökoloogilist jalajälge soovime, et koolidel oleks võimalus eelistada kohalikku päritolu toiduaineid,” ütles Laane.

Noortevolikogu aseesimehe Karl Sander Kase sõnul peab linnapoolne rahastus arvestama asjaoluga, et viimastel aastatel on toitlustamise kulud märkimisväärselt kasvanud. “Viimaste aastate hinnatõusu ja töökulude kasvu tõttu ei ole tänane toetus piisav, et tagada Tallinna munitsipaalkoolide lastele kvaliteetne ja tervislik lõunasöök. Samale järeldusele on jõudnud ka Tallinna koolide hoolekogud, kes esitasid sarnase ettepaneku käesoleva aasta aprillis.”

Tallinna Linnavolikogu arutab 2020. aasta eelarve eelnõu juba 12. detsembril. Noortevolikogu petitsiooni on võimalik toetada kuni 8. detsembrini aadressil http://petitsioon.ee/tallinna-koolidesse-kvaliteetne-koolitoit#btn-more 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga