Riina Solman: inimesed hindavad tööandja valikul üha enam pere- ja tööelu ühildamise võimalusi

Endine Rahvastikuminister Riina Solman

Sotsiaalminister ja rahvastikuminister tunnustasid peresõbralikke tööandjaid. 17. oktoobril andsid sotsiaalminister Tanel Kiik ja rahvastikuminister Riina Solman pidulikul tunnustusüritusel 54 tööandjale üle peresõbraliku tööandja märgised.

Avaldame rahvastikuministri Riina Solmani kõne:

Head ettevõtjad, armsad kohalviibijad, austatud sotsiaalminister, hea Kaia

Üks medõde pani enda jaoks pikemat aega kirja, mida inimesed surivooril oma elule tagasi vaadates ütlevad. Ühena viiest peamisest asjast öeldi et „Ma töötasin liiga kõvasti.“ Eriti ütlesid seda mehed, kes olid tol ajal peamised leivateenijad. Aga küllap on see tänapäeval nii ka naiste puhul, kes üha aktiivsemalt tööelus osalevad.

Asi polnud selles, et neile meestele poleks töö meeldinud, vaid selles, et nad kahetsesid, et nad ei saanud veeta rohkem aega oma pere ja lastega, et nad jäid kõrvale sellest, kuidas lapsed kasvasid ja vahel kasvasid nad ka ise oma perest lahku. Võib-olla olid nad selle võrra ka vähem õnnelikud ja võtsid oma probleemid tööle kaasa ja tegid tänu sellele kehvemini tööd.

Praeguseid tööseadusi järgides kulutab inimene töötamisel ligi viiendiku igast aastast. Koos tööasjadele mõtlemisega veel palju enam. Magamisele kulub ligi kolmandik aastast. Kuhu kulub ülejäänud aeg lisaks sotsiaalmeediale, liiklusummikutele ja kaubakeskustele, ei tea täpselt keegi.

Aga selge on see, et heaolu ja palkade kasvades muutub aina väärtuslikumaks vaba aeg ja vabadus. Mulle on öeldud, et noored ei taha enam nii palju asju osta ja teisest küljest pole asju ka nii palju vaja – iga nutitelefoni omaniku käsutuses on täna palju enam võimalusi kui oli veel mõnikümmend aastat tagasi vaid jõukaimatel kaaskodanikel. Asjad on tänapäeval odavad, aga kodu, pere ja sõbrad on kallid.

Ja sellepärast hindab üha enam töötajaid tööandja valikul pere- ja tööelu ühildamise võimalusi, et elada tasakaalukamat elu. Ja pakkudes selliseid võimalusi jõuab tööturule rohkem ka neid inimesi, kes muidu koju jääksid. Ja nii on meil tööturul ka rohkem töökäsi.

Kokkuvõttes – kodu, pere ja sõprade jaoks on alati aega rohkem vaja, kui seda inimesed reaalselt sooviksid.  Kui teie tööandjatena suudate oma töökorralduse nii seada, et inimestel on rohkem vabadust ja võimalusi oma tööelu korraldada pere vajadustest lähtuvalt, siis olete te tööandjana usun, et ka aastakümnete pärast.

Tänan kõiki ettevõtjaid, kes peresõbraliku tööandjana just sellise keskkonna loomisega tegelevad! Tänan neid, kes selle on plaani võtnud!

Jõudu ja edu teile peresõbralike ettevõtete ehitamisel ja arendamisel ka tulevikus. Loodan, et teiesarnaseid saab olema üha rohkem ja rohkem, sest siis kasvab ka meie rahvas.

Lõppmärgise pälvis tänavu 24 tööandjat, kes on läbinud keskmiselt kahe ja poole aasta pikkuse põhjaliku programmi, eesmärgiga muuta oma töökeskkond pere- ja töötajasõbralikumaks.

Lõppmärgise kuldtaseme pälvisid tänavu AS Äripäev, Cash On Go Lt, Iglu OÜ, AS LHV Pank, Raintree Estonia OÜ, SA Innove, Scania Eesti AS, Statistikaamet ja Tele2 Eesti. Hõbetaseme pälvisid AS Fertilitas, DHL Express Estonia AS, Enics Eesti AS, Insly OÜ, Keila Alushariduse OÜ, MDC Max Daetwyler Eesti AS, AS Santa Maria/Paulig, Coffee Estonia AS, T-Tammer OÜ, Tallinna Tehnikakõrgkool ning Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet. Pronkstaseme pälvisid Boardic Eesti OÜ, Eesti Keele Instituut, Express Post AS, Sillamäe Gümnaasium ja Vapi People OÜ.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga