30. novembril tähistatakse ühislugemisega väliseesti päeva

Rahvastikuminister Riina Solman 30.novembril Tammsaare muuseumis ühislugemisel. FOTO: Eesti Uudised

Laupäeval, 30. novembril kell 16.00-17.00 tähistatakse Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare muuseumis ühislugemisega väliseesti kogukondade päeva. Draamateatri näitleja Indrek Sammul loeb ette A. H. Tammsaare essee „Truudus“, mille kirjanik kirjutas 1939. aastal. 

Rahvastikuministri Riina Solmani sõnul, on videvikutunnil hea mõtiskleda eestluse üle globaalses mõttes. „Kui kujutleda, et ka mujal maailmas Eesti kogukondades loetakse sama teksti ja mõeldakse Eestimaa peale, siis see annab jõudu meile kõigile. Neid, kes elavad suurte rahvaste seas ja peavad Eestit omaks, pole ju väga palju. Koos oleme suuremad,“ märkis Solman.

Vabariigi Valitsuse koalitsioonilepingu üks eesmärk on ülemaailmse eestluse hoidmine ja arendamine. Valitsuse tööplaan näeb ette uue üleilmset eestlust koondava programmi koostamist, mis on laiema haardega seni kehtinud Rahvuskaaslaste programmist ja peab valmima 2020. aasta juuliks.

Tallinna Kirjanduskeskuse juhi Maarja Vaino sõnul on üleilmseid Eesti kogukondi liitvad ühislugemised hea idee. „Meie suurvaimudel on sõnumeid, mida tasub üle lugeda. Kui sellest algatusest kujuneb iga-aastane traditsioon, siis järgmisel aastal võiksime lugeda midagi kõnekat Eduard Vilde loomingust, sest Tallinna Kirjanduskeskus tähistab järgmisel aastal Vilde 155. sünniaastapäeva,“ avaldas Vaino lootust.

Väliseesti päeva tähistatakse ühtlasi ka Rahvusraamatukogus toimuva konverentsiga, mille avab kell 11 rahvastikuminister Riina Solman. Konverentsi korraldab Välis-Eesti Ühing.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga