Tarmo Kruusimäe: e-sigareti vedelike aktsiisi langetamine aitab säästa Eesti inimeste tervist

Tarmo Kruusimäe | Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Riigikogus teise lugemise läbinud aktsiisiseaduse muudatus näeb ette tubakavedeliku aktsiisi kogumise peatamise kaheks aastaks. Muudatuse eesmärk on ohjata piirikaubandust ja salaturgu.

„E-sigareti vedelike aktsiisi kogumise peatamine annab kaupmeestele võimaluse vähendada toodete hinda. See vähendab piirikaubandust ja salaturgu ning tarbijad saavad vajaliku kindlustunde, et nende ostetud tooted on turvalised,“ ütles Riigikogu suitsuvaba Eesti toetusrühma esimees Tarmo Kruusimäe.

Tema sõnul saab esialgu ajutisena mõeldud muudatuse mõjusid hinnata kahe aasta pärast ning seejärel otsustada, kas aktsiiside langetamine õigustas ennast. „Kui meil õnnestub vähendada salaturu osakaalu ja samas pakkuda konkurentsivõimelisema hinnaga vähemkahjulikke alternatiive sigarettidele siis on see edulugu.“

Kruusimäe sõnul on Eesti pikaajaline rahvatervise eesmärk tubakakahjude vähendamine ning alternatiivsed vähemkahjulikud tooted pakuvad selleks head võimalust. „Eesti eeskujuks peaksid olema Lääne-Euroopa riigid, kellest mitmed on mõistnud, et alternatiivsed tooted pakuvad vähemkahjulikku aseainet traditsioonilisele sigaretile.“

2018. aastast on Eestis kehtinud tubakavedeliku aktsiis 0,2 eurot ühe milliliitri kohta. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni, Eesti Keskerakonna fraktsiooni ja Isamaa fraktsiooni algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõu (207 SE) näeb ette peatada kaheks aastaks tubakavedeliku aktsiisi kogumine, mille eesmärk on ohjata piirikaubandust ja salaturgu ning tuua tarbijad tagasi legaalsete toodete juurde.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga