Pensionidebatil osalejad: tänane süsteem peab muutuma

Eile FinanceEstonia korraldatud Eesti pensionisüsteemi debatil tõdesid kõik osapooled, et tänane pensionisüsteem vajab muutmist.
Märksõnadeks olid suurem vabadus ja paindlikum süsteem, kuid nägemused muudatuste ulatusest erinesid.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder rõhutas, et praeguses pensionisüsteemis on inimestelt võetud ära vastutus, huvi, otsustusõigus ja võetakse ära ka enamus rahast.

Seederi sõnul peame me rääkima, tänase pensionisüsteemi puudustest. Tema hinnangul ei ole riiklikult reguleeritud II sammas mõistlik ning olukorras, kus meil on riiklik pension esimese samba näol ja vabatahtlik kolmas sammas on see lausa kahjulik. “Isamaa ettepanek on teha II sammas vabatahtlikuks ja lõpetada ära pankade otsetoetused,” rääkis ta.

Seedri hinnangul on ka pensionifondide tasud liiga kõrged. “Neid tasusid on püütud ohjata, aga ma ei näe põhjust, miks Eestis peaks olema tasud kõrgemad kui Rootsi pankades,” lisas Seeder ning leidis, et seadusandja peab olema jõulisem, mitte tegelema peenhäälestusega.

Lisaks tõi Seeder välja probleemi väljamaksete süsteemis. “Tänane süsteem on niivõrd kogujavaenulik ja finantssektori keskne ning kogu see filosoofia vajab mutumist,” märkis ta.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga