Sven Sester: globaalne tulumaksureform kahjustab Eesti ettevõtteid

Sven Sesteri hinnangul mõjutavad plaanitavad tulumaksumuudatused negatiivselt tänast ettevõtete tulumaksusüsteemi ja seeläbi ka Eesti ettevõtluskeskkonda. Foto: Erik Peinar, Riigikogu

Riigikogu liikme Sven Sesteri sõnul tähendab valitsuse otsus toetada globaalse minimaalse tulumaksumäära kehtestamist ettevõtetele seda, et valitsus kehtestab Eesti ettevõtetele kahekastisüsteemi ja astmelise tulumaksu.

Valitsus arutas kabinetinõupidamisel Eesti ühinemist Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) juhitava rahvusvahelise maksureformiga ja otsustas, et Eesti liitub kokkuleppega.

„Plaanitavad tulumaksumuudatused mõjutavad negatiivselt tänast ettevõtete tulumaksusüsteemi ja seeläbi ka Eesti ettevõtluskeskkonda,“ ütles Sester, kelle sõnul on Eesti ettevõtluskeskkonna konkurentsieeliseks täna kehtiv ettevõtete tulumaksusüsteem, mille kohaselt maksustatakse ainult ettevõtete jaotatud kasumit. „Muudatuste tulemusena tekitatakse Eesti ettevõtetele sisuliselt kahe kasti põhine astmeline maksusüsteem, kus ettevõtteid maksustatakse erinevalt sõltuvalt nende suurusest,“ lisas ta.

Sesteri sõnul annab muudatus ettevõtjatele ka signaali, et ettevõte edu on karistatav. „Ära kasva suuremaks, sest vastasel juhul hakkab riik sind täiendavalt maksustama. Rääkimata täiendavast bürokraatiast, mis maksusüsteemi muudatustega kaasneb,“ kirjeldas Sester olukorda.

„Plaanitav ettevõtete tulumaksureform kaotab selle konkurentsieelise suurte rahvusvaheliste ettevõtete ja nende Eestis asuvate tütarettevõtete jaoks. See vähendab aga eeldatavasti investeeringuid Eestisse ja seega luuakse ka vähem töökohti,“ ütles endine rahandusminister.

Globaalne ettevõtete tulumaksumäär oleks 15 protsenti äriühingu kasumilt ning see puudutab kontserne, mille konsolideeritud müügitulu ulatub vähemalt 750 miljoni euroni aastas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga