Urmas Reinsalu andis eelhoiatuse: piirideülesel liikumisel võib tulla muudatusi

Urmas Reinsalu sõnul jätkavad kolme Balti riigi terviseametnikud konsultatsioone võimalike ühiste reeglite kehtestamise osas tulevikus. Foto: Eesti Uudised

Palvega teavitust jagada, postitas välisminister Urmas Reinsalu 2. septembri õhtul sotsiaalmeedias piiriületusel hetkeolukorda puudutava teabe.

„Eile toimus Balti riikide välisministrite ja terviseministrite nõupidamine Balti mulli tuleviku asjus. Leedu on ületanud turvalistele kolmandatele riikidele mõõdikuks seatud 16 piiri, Eesti on napilt piiri all. Arutasime seda, kas ja kuidas Balti mulli oleks võimalik säilitada. Kõik osalenud olid avatult valmis arutama ühiste tervisenõuete põhimõttelist reformimist eesmärgiga mull säilitada. Tegin ettepaneku mitte kehtestada üksteisele karantiine, kuni on püütud leida toimiv ühine lahendus. Täna (02.09.2020) Läti valitsus siiski otsustas, et siiski kohaldab seni kokkulepitud reegleid automaatselt,“ märgib välisminister.

Praktikas tähendab see, et kui reedese seisuga on Eesti nakkuskordaja üle 16, siis nädalavahetusest (05.09. kell 00.00) kehtib Lätti minekul kahenädalane karantiinikohustus. „See on risk, millega Lätti reisimist kavandavad inimesed peavad arvestama. Läti välisministri kinnitusel ei plaani Läti üldise piirikontrolli sisseseadmist, küll aga võimalikke pistelisi kontrolle,“ hoiatab Urmas Reinsalu, kes palus Läti riigil teha sel juhul siiski ulatuslik erand Lätis või Eestis töötavatele pendeltöötajatele.

Samal ajal jätkavad kolme riigi terviseametnikud konsultatsioone võimalike ühiste reeglite kehtestamise osas tulevikus.

Soome otsustab järgmisel nädalal

Soome välisministriga kohtus Reinsalu möödunud pühapäeval. Täna, 2. septembril, kogunes töörühm, et arutada piiriülest liikumist Eesti-Soome vahel tulevikus. Eesti esitas kohtumisel oma ettepanekud, kuidas tagada tervisekaitse turvalisus nii, et ei oleks vaja karantiininõuet sisse seada. Soome lükkas oma piiriüleste reeglite otsustamise järgmisele nädalale. Ning taas on päevakorral eelhoiatus, sest ka Eesti-Soome vahelise liikumise puhul võib järgmisel nädalal tulla muudatusi Soomepoolsetes reeglites.

Ühtlasi vestles Urmas Reinsalu 2. septembril ka Poola välisministriga, kes kinnitas, et Poola ei kavanda piiride sulgemist.

Reinsalu sõnul tegi Eesti Euroopa Liidu nõupidamisel ettepanekud, et Euroopas ühtlustada tervisenõudeid piiriületusel. „Oluline on vältida täielikku piiride sulgemist. Selleks tuleb kokku leppida sarnased mõõdikud ja meetmed piiriüleseks terviseturvalisuseks. Tähtis on, et kogu Euroopas kehtiks karantiini alternatiivina testimine, nagu Eesti selle 1. septembrist kehtestas. Juba reedel arutavad olukorda Euroopa terviseministrid,“ märgib Reinsalu.

Ungari piiride sulgemise otsus kehtib praeguse seisuga kuu aega ning tuleb arvestada, et seda võidakse pikendada. Norra suursaadik kinnitas Reinsalule, et praeguse seisuga kehtib Norras jätkuvalt põhimõte, et kui Eesti nakkuskordaja tõuseb üle 20, siis rakendub eestlastele Norrasse sisenemisel karantiininõue.

Üldiseid koroonaviiruse leviku muutusi silmas pidades teatab välisminister Urmas Reinsalu, et välisministeerium võib lähiajal laiendada reisihoiatust. Seejuures annab ministeerium jooksvalt infot reeglite kohta, kuid muutused võivad tulla lühikese hoiatusajaga.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga