Eesti korraldab ÜRO Julgeolekunõukogus arutelu inimõiguste olukorrast Valgevenes

Eesti eestvedamisel ning teiste ÜRO liikmete toel toimub reedel, 4. septembril ÜRO Julgeolekunõukogus kõrgetasemeline mitteametlik kohtumine inimõiguste olukorra teemal. Kohtumist juhatab Eesti välisminister Urmas Reinsalu.

Ülevaate inimõiguste olukorrast Valgevenes annavad video vahendusel ÜRO eriraportöör inimõiguste teemal Valgevenes Anais Marin, Valgevene opositsiooni presidendikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja, inimõiguste keskuse Viasna ase-esimees Valiantsin Stefanovitš ning Valgevene Ajakirjanike Ühenduse õigusekspert Volha Siahhovitš.

Välisminister Reinsalu sõnul kinnitavad nädalavahetuse uudised välisajakirjanike väljasaatmisest ja akrediteeringute tühistamisest Valgevenes toimuva kohta info jagamise olulisust. Endiselt peetakse kinni tuhandeid rahumeelseid meeleavaldajaid ja sajad inimesed on kadunud. ÜRO esindajad on korduvalt väljendanud muret praeguse inimõiguste olukorra üle Valgevenes.

„Eesti peab vajalikuks anda sõna neile, kelle häält üritatakse summutada. Julgeolekunõukogu on rahvusvaheliselt selleks üks kaalukamaid kohti ning avalik surve saab aidata vähendada vägivalda ja inimõiguste ränka rikkumist,” sõnas välisminister Reinsalu.

Julgeolekunõukogul on vägivaldsete konfliktide ennetamisel eriline roll. Juba varem on Julgeolekunõukogu toonud välja, et inimõiguste ränk rikkumine võib olla varane märk rahvusvahelise kaaluga konflikti tekkimisest.

Ürituse algataja on Eesti, kaaskorraldajad on ÜRO Julgeolekunõukogu liikmed USA ja Ühendkuningriik ning Island, Kanada, Läti, Leedu, Poola, Rumeenia, Ukraina ja Taani. Virtuaalsel kohtumisel võivad osaleda kõik ÜRO liikmesriigid. Üritust aitab korraldada Eesti firma Global Virtual Solutions.

* Kohtumine kantakse üle 4. septembril kell 17 (Eesti aja järgi) välisministeeriumi Facebooki ja Youtube’i vahendusel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga