Isamaa: loome perede tugilaenu, mis aitaks inimestel kriisiga kohaneda

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder

Isamaa Erakonna eestseisus kiitis heaks algatuse, mille eesmärk on pakkuda Eesti inimestele ja peredele lühiajalist riigipoolset tugilaenu, et koroonaviirusest tingitud majandusraskustega kohaneda.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on selge, et kui majanduskriis kestab pikemalt, satuvad paljud pered raskustesse. “Perede sissetulekud langevad ja säästud lõppevad, mistõttu ei ole neil võimalik katta endale võetud kohustusi – ohtu satuvad nende kodu ja vara. Samas on valdavalt tegemist inimestega, kes suudaksid tavaolukorras enda kohustusi täita. Eriolukord vajab erakorralisi meetmeid ning seetõttu teeme ettepaneku pakkuda inimestele ajutist riigipoolset tugilaenu, et tagada Eesti perede toimetulek,” ütles Seeder.

Seederi sõnul erineb Isamaa eestseisuse poolt välja pakutud lahendus kõigist senistest peredele suunatud kriisimeetmetest. “Tugilaen on mõeldud nendele inimestele, kellel on olnud püsiv sissetulek ja kelle majanduslikud raskused on lühiajalised. See annab võimaluse väärikalt ja vastutustundlikult kriis üle elada, kuid tavapärase olukorra taastumise järel tuleb see laen ka tagasi maksta.”

Rahvastikuminister Riina Solman

Rahvastikuminister Riina Solmani sõnul on riigi tugi lastega peredele tekkinud olukorras toimetulekuks äärmiselt oluline. “Rasketel hetkedel tuleb hoida seda, mis on kõige olulisem – see on Eesti pere. Kui inimesed satuvad võlalõksu, nagu juhtus paljudega eelmise majanduskriisi ajal, takistab see kriisist taastumist. Tugilaen aitab seda vältida.”

Lisaks on Solmani sõnul oluline, et tugilaen arvestab inimese varasema sissetuleku ja laste arvuga peres. “Suurematel peredel on paratamatult suuremad kulud ning nad väärivad täiendavat tuge.”

Seeder lisas, et see on vastutustundlik ettepanek ja lähtub parempoolse majanduspoliitika põhialustest. “Pakume madala intressiga riigipoolset laenu neile, kes seda tõesti vajavad. Laustoetuste maksmine ja lennukilt raha külvamine ei ole riigile pikaajaliselt jõukohane ega mõistlik” ütles ta.

PEREDE TUGILAEN

  • Perede tugilaenu eesmärk on pakkuda kriisi tõttu järsult vähenenud sissetulekuga peredele ajutist tuge enda kohustuste täitmiseks ja jooksvate kulude katmiseks.
  • Perede tugilaen on mõeldud inimestele, kes on kriisieelsel ajal tööl käinud, ühiskonda maksude näol panustanud ning kelle ajutine sissetuleku langus tuleneb kriisist.
  • Laenu antakse kuni taotleja viimase kahe aasta 2 keskmise kuupalga ulatuses. Seda arvestatakse tasutud sotsiaalmaksu alusel. Laenu ülempiir on 3 Eesti keskmist palka ehk ca 4500 eurot
  • Tugilaenu saamiseks peab taotleja või tema pereliikme sissetulek olema oluliselt vähenenud (analoogselt ettevõtetele pakutava töötukassa palgameetmega – 30%)
  • Laen on intressivaba esimesed 12 kuud. Laenu tagasimaksed algavad 12 kuud pärast laenu saamist ja laen tuleb üldjuhul tagastada 3 aasta jooksul peale intressivaba perioodi lõppu.
  • Lastega seotud erisused. Laenu ülempiiri tõstetakse ja laenu tagasimakse perioodi pikendatakse kui peres on alaealisi lapsi.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga