Tasavägised tulemused Soome parlamendivalimistel teevad valitsuse moodustamise keeruliseks

Soome parlamendivalimistel tehti ajalugu. Esikolmikut lahutab vaid 0,7% toetuse vahet. Vasakult paremale Roheliste juht Pekka Haavisto, Keskerakonna juht Juha Sipilä, Koonderakonna juht Petteri Orpo, Põlissoomlaste juht Jussi Halla-Aho ja SDP juht Antti Rinne Photo by Markku Ulander / Lehtikuva / AFP) / Finland OUT

Sotsiaaldemokraadid võitsid ülinapilt pühapäevased üldvalimised, edestades rahvuskonservatiivset erakonda Põlissoomlased vaid 0,2 protsendipunktiga. Vaid 0,5 protsendise vahega jäi kolmandaks paremkonservatiivne Koonderakond.

SDP-d toetas 17,7 ja nad said parlamendis 40 mandaati. Teiseks jäänud põlissoomlasi toetas 17,5 protsenti hääletanuist ja nad said 39 mandaati. Konservatiivne Koonderakond sai 17-protsendise toetusega eduskunnas 38 mandaati.

Oma ajaloo halvima tulemuse tegi 13,8 protsendi ja 31 parlamendikohaga Keskerakond, mille neli aastat väldanud kärpepoliitika ei pälvinud valijate heakskiitu.  

Tasavägine valimistulemus tõotab teha koalitsiooniläbirääkimised äärmiselt keeruliseks.

Soome sotsiaaldemokraatide (SDP) esimees Antti Rinne loodab uue valitsuse kokku panna mai lõpuks, kui erakonnal on eeldusi seda moodustada. SDP saadab kõigile parlamendierakondadele küsimustiku ja seejärel otsustab, kellega koalitsiooniläbirääkimisi pidada.

Ta märkis, et asub huviga valitsust moodustama ja teistele erakondadele küsimusi koostama. Ta ei soovinud veel täpsemalt öelda, millised need küsimused saavad olema, kuid kinnitas, et need on kõigile erakondadele samad.


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga