Seeder: Sotsid manipuleerivad nii parlamendi kui ka valitsusega

SDE ja Isamaa vastasseis rändeleppe küsimuses on suuresti kujundanud kõigi erakondade detsembrikuised reitingud. FOTO: kuvatõmmis ERR

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles “Esimeses stuudios” ÜRO ränderaamistikust ajendatud väitluses, et Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) manipuleerib nii parlamendi kui ka valitsusega.

Saatejuht küsis esmalt, kas SDE ja Isamaa tunnistavad oma vigu, kuid nii Seeder kui ka Kaljurand, ei ole enda hinnangul vigu teinud.

„Ma ei saa aru, kus sotsid on selle vea teinud,“ sõnas Kaljurand. „Ma olen nõus, et protsess oleks võinud olla natuke teistsugune. Jah, võib-olla oleks pidanud selle eestikeelse teksti varem inimestele informeerimiseks üles panema, aga protsessi käigus konsulteeriti valitsusega ja  väliskomisjoniga.“ Tänased kriitikanooled on Kaljuranna sõnul mõra löömine Eesti välispoliitikasse.

Seedri sõnul on Isamaa sügavalt veendunud, et aetakse õiget asja ja ollakse õigel teel. Seedri sõnul vaatab Isamaa selle rändepakti mõjusid pikaajaliselt ning seetõttu ei saa erakond seda ka toetada.

Saatejuht küsis ka, mida kumbki erakond teeb, kui riigikogu esmaspäeval nende seisukohta ei toeta. Kaljuranna sõnul ei tasu sündmustest ette rutata ja ta kinnitas, et riigikogus on rändepaktile väga suur toetus.

Seeder aga küsis omakorda vastu, kuhu Isamaal minna on, sest nii Keskerakond kui ka Reformierakond on otsustanud pakti toetada. “Selles riigikogu koosseisus ei ole võimalik moodustada mingit enamuskoalitsiooni, mis selles küsimuses oleks rändepakti vastu,” ütles ta.

Kaljuranna sõnul tõi SDE ÜRO ränderaamistiku arutelu riigikokku, sest seeläbi on võimalik  protsessiga edasi liikuda. „Vastasel juhul jätame oma riigi ja inimesed hüpiknukuks. See raamistik toob kokku kõik: lähteriigi, sihtriigi, transiitriigi,” põhjendas ta.

Seeder toetab seda, et parlament arutaks erinevaid küsimus, kuid süüdistas SDE-d manipuleerimises.

Seedri sõnul püüdis SDE alguses minna mööda arutelust parlamendis ning ta meenutas Sven Mikseri seisukohta, et rändepakti teemaga parlamenti minek oleks täiesti äraspidine ja vale. Pärast seda, kui valitsus jäi erimeelsusele otsustasid sotsid valitsuse arutelust mööda minna nii, et viisid rändepakti otsuse parlamenti. „Minu arvates see pole hea poliitilise kultuuri näide, kui manipuleeritakse erinevate institutsioonidega ja lähtutakse “eesmärk pühitseb abinõu” lähenemisest,” rääkis ta.

Seeder kinnitas, et Isamaa ei asunud ränderaamistiku suhtes koalitsioonipartneritest erinevale arvamusele partei reitingu pärast ning meenutas tõsiasja, et viimased uuringud näitasid just Sotsiaaldemokraatide reitingu järsku langust.

“Meie reiting on pikka aega madal ja meil ei ole mingeid dramaatilisi muudatusi toimunud, et me peaksime just nüüd selle teemaga tulema üles. Selles mõttes ajakirjandus on täiesti valel teel. Miks teema praegu on eskaleerunud, see ei tulene üldse Eesti valimistest, ega ühe või teise erakonna reitingu muutusest -kõige rohkem muutus ju sotsiaaldemokraatidel, mitte meil -, vaid sellest, et ÜRO rändepakti aruteluloogika ja -protses on liikunud sinnamaani, kus detsembri alguses tuleb väga oluline sündmus selle pakti menetlemise käigus ja praegu riigid kujundavad oma seisukohti,” selgitas ta.

Sellega ei nõustunud Kaljurand, kelle hinnangul ei ole praegustel tulistel aruteludel midagi pistmist ÜRO ja valitsuse protsessidega.

Riigikogu arutab ÜRO ränderaamistiku küsimust esmaspäeval erakorralisel istungil. Parlamendierakondadest on nii Isamaa kui ka EKRE teatanud, et nemad ei toetu ränderaamistikuga ühinemist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga