Poola ja Iisrael otsustasid, et ei liitu rändeleppega

USA on kõige mõjuvõimsam riik, mis ei kavatse ÜRO rändeleppega ühineda. (AP Photo/Rodrigo Abd)

Poola ja Iisrael teatasid teisipäeval, et ei liitu detsembris vastu võetava ÜRO rändeleppega.

Poola konservatiivne valitsus teatas avalduses, et ei kiida heaks “kokkulepet, mis ei taga Poola julgeolekut ja mis võib stimuleerida ebaseaduslikku rännet”. Valitsuse sõnul on rändelepe vastuolus selle prioriteetidega, mille seas on “Poola kodanike julgeolek ja rändevoogude üle kontrolli hoidmine”.

Pakt ei ole suutnud “anda tugevaid tagatisi seoses riikide suveräänse õigusega otsustada, keda nad oma territooriumile lubavad, ja eristada seaduslikku ja ebaseaduslikku rännet”, lisas valitsus.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles teisipäeval, et Iisrael järgib USA ja veel mitme riigi eeskuju ja ei liitu detsembris vastu võetava ÜRO rändeleppega.

“Olen andnud välisministeeriumile juhise teatada, et Iisrael ei liitu ja ei allkirjasta rändepakti,” ütles Netanyahu avalduses. “Me oleme pühendunud oma piiride kaitsele ebaseadusliku migrantide eest. See on see, mida me oleme teinud, ja mida me jätkame.”

ÜRO rändelepe (Global Compact for Migration) võetakse vastu 10.-11. detsembril Marokos Marrakechis peetaval konverentsil.

Lepe sisaldab 23 eesmärki seaduslike rändevõimaluste loomiseks ning migreeruvate inimhulkadega paremaks toimetulekuks olukorras, kus maailmas on liikvel umbes 250 miljonit inimest ehk kolm protsenti maakera rahvastikust. Enamus leppe heakskiitnud riikidest on migratsiooni lähteriigid Aafrikas ja Aasias.

USA lahkus detsembris leppe üle peetud kõnelustelt. Dokumendi heakskiitmise järel on selle tagasi lükanud Austraalia, Ungari ja Austria ning sama on lubanud teha ka Tšehhi, Bulgaaria, Horvaatia. Mitmed riigid arutavad seda teemat.

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga