Erakondade reitingud: Reformierakond kaotas toetust

Fotol Andrus Ansip ja Kaja Kallas. FOTO: Remo Tõnismäe/ Postimees

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel  uuringufirma Norstat Eesti AS-i läbiviidud küsitlus näitab, et Reformierakonna seitse nädalalt kestnud tõus on peatunud ning viimase kuu jooksul on toetajaid kaotatud. Sellele vaatamata on Reformierakond jätkuvalt kõige kõrgema toetusega erakond.

Küsitluse koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 15. juulist 12. augustini. Kokku küsitleti 4001 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku. Reformierakonda toetab 37 protsenti valimisõiguslikest kodanikest, mis on võrreldes nädala taguse ajaga 1,1 protsenti vähem. Teisel kohal olevat Keskerakonda toetab 19,2 protsenti valijatest, mis on 1,4 protsenti rohkem kui nädal tagasi. 

Ülejäänud erakondade toetuses nädalaga märkimisväärseid muutusi toimunud ei ole. Kolmandal kohal on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond 15,6 protsendiga. Järgneb Sotsiaaldemokraatlik Erakond 9,6 protsendiga ning viiendal kohal Isamaa 8,1 protsendiga.

Tulemuste presenteerimisel on MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS keskendunud viimase nelja nädala koondtulemusele. See tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest ning statistiline viga on +/- 1,55 protsenti. Sellisel kujul erakondade toetusprotsentide arvutamine tasandab üksikutes küsitlustes esinevad kõikumised, mis tulevad nii suuremast statistilisest veast kui lühiajalise mõjuga sündmustest. Nelja nädala koondtulemuste presenteerimine andis kõikide valimiseelsete küsitluste seas kõige täpsema tulemuse, erinedes tegelikest valmistulemustest maksimaalselt vaid 0,9 protsenti.

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut on 2016. aasta jaanuaris asutatud mõttekoda, mis uurib ja analüüsib Eesti ühiskonnas toimuvaid sotsiaalseid protsesse.

Kommentaarid artiklile “Erakondade reitingud: Reformierakond kaotas toetust

  • 14. aug. 2019 kell 13:28
    Permalink

    Kuna keskmine eestlane on arg, mõtlemisvõimetu ja pohhuist korraga (väga inetu kombinatsioon), siis on loogiline , et sitsib kõige kogukama saba all – igati turvaline ja saab kraaksuda , et ka keegi olla. Parim näide ETV- st ( mõttetu saade Hommik Anuga) , kus marginaalne näitleja sai rahvustelevisioonis sõimata valitsust, koalitsiooni ja tema valijaid ja neid keskmisest alaarenenumaks sõimata. Seega on oravate reiting igati usutav. Lumpen laiutab ja räuskab ,ühtegi konstruktiivset ideed ühiskonna sidususe parandamiseks välja pakkuda ei suuda. Kui pisut teaduslikumalt näiteks laulvat revolutsiooni meenutada, siis tegelikult piisaski umbes kolmandikust ühiskonnast, kes väga suurt ühtsust ja jõudu näitasid. Argpükslik kolmandik ei olnud probleemiks, sest nad ei töötanud vastu ega seganud ja viimane – vastanduv kolmandik ei olnud ühtne, oli elanud terve elu pugemisest ja ja võimust ning nüüd nähes , et aktiivne kolmandik hakkab võitma , haistis kohe võimalust ja nende seast teatud hulk ( näiteks Ansip, Nestor jne) roniski kiiresti jälle Marjamaale, mis massi mõttes oli hea ja nii kalduski võit õiges suunas. Praegu on vastanduv hulk aktiivne tühisüdamete bande ja oma rahvusest, seega tõsine probleem ühiskonna arengus.

    Vasta
  • 14. aug. 2019 kell 08:58
    Permalink

    Need küsitlused pole usaldusväärsed. Küsitletavate leidmiseks helistatakse ju eelnevalt sadu inimesi läbi ja praagitakse välja “sobimatud” arvajad, kuni valik ei ole enam juhuslik. Statistika teadusena on sätestanud eeldusena oma resoluutselt eitava seisukoha ette välja valitud koosluste arvamuse laiendamisele kogu ühiskonna peale. Ilmselt on need küsitlusfirmad statistikateadusest midagi ka kuulnud, seega tegelevad nad inetu pettusega. Muide, paljudel kodudel võeti kaabeltelevisioonist TV3 ära peale Seitsmestes seda 82%-list toetust valitsusele, kus polnud ju võimalik vastajaid selekteerida. Nii, et blokeeritakse ka mujal, kui FB-s.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga