Isamaa ettepanekul lahendab valitsus ajutise välistööjõu probleemi

Helir-Valdor Seederi sõnul on koalitsiooni välja pakutud põhimõtteline lahendus palju efektiivsem kui Reformierakonna ettepanek, mis pakub vaid lühiajalist lahendust. Foto: Eesti Uudised

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul lahendab koalitsioonierakondade kokkulepe ajutise välistööjõu probleemi ning toetab Eesti ettevõtete konkurentsivõimet.

Helir-Valdor Seederi sõnul aitab koroonaviiruse eelse töörände taastamine rahuldada tööandjate ja majandussektori vajadused.

„Meie ettevõtteid puudutavate probleemide ees ei saa silmi kinni pigistada lootuses, et tööjõuprobleemid lahenevad iseenesest. Seetõttu tulimegi välja ettepanekuga, mis taastab varasema mõistliku kontrollitud rändepoliitika ning mis toob kasu Eesti majandusele ja ettevõtlusele,“ ütles Seeder.

„Kokkuleppe kohaselt jälgitakse tähelepanelikult kolmandate riikide tervisenäitajaid ning kehtestatakse eraldi nõuded Eestisse saabujatele. Muus osas taastame tavapärase olukorra ja säilitame konservatiivse rändepoliitika,“ ütles Seeder. Ta lisas, et koalitsiooni välja pakutud põhimõtteline lahendus on palju efektiivsem kui Reformierakonna ettepanek, mis pakub vaid lühiajalist lahendust.

Karantiinireeglite täitmine jääb tööandja vastutusele

Peaminister Ratas teatas pärast kokkuleppe saavutamist ERR-ile, et Eestisse õppima või töötama tulijal ei tohi olla koroonaviiruse haigusnähte ning Eestisse lastakse inimesi riikidest, kui 100 000 elaniku kohta jääb nakatunute arv alla 16.

Kui inimene tuleb riigist, kus nakkuskordaja on üle 16, siis koostöös tööandja/õppeasutusega peab talle olema tagatud transport Eestisse, samuti riigisiseselt, elamine 14-päevase isolatsiooni ajal ning testimine saabumisel ja isolatsiooni lõpus. Siis võib inimene töötama/õppima asuda alates 15. Eestis viibimise päevast eeldusel, et tema isolatsiooni lõpus tehtud koroonaviiruse test on negatiivne.

Välisminister Urmas Reinsalu ütles ERR-ile, et karantiinireeglite täitmine jääb tööandja vastutusele ja reeglite mittetäitmisel kohaldatakse sanktsioonid.

“Karantiinireeglite täitmine tagatakse sellega, et viiakse läbi testimised nii esimesel kui 14. päeval pärast riiki sisenemist. Tööandjal on kohustus eneseisolatsioon tagada, ja ma olen kindel, et seda täidetakse, sest see on sanktsioneeritav, kui karantiinireegleid ei täideta,” märkis Reinsalu ning lisas, et töötajate testimise kulutused jäävad tööandja kanda.

Kus tööandja võõrtöölisi kaks nädalat karantiinis hoiab, on tööandja otsustada. Reinsalu sõnul võib seda teha nii mõne majutusasutuses kui tööandja enda pinnal.

Kuni 30. aprillini 2022 võib Eestis hooajatöötajana töötada kuni 180 päeva 365 järjestikuse päeva jooksul.

Riigikogu erakorraline istung, kus seadusemuudatused tõenäoliselt ka kinnitatakse, algab täna, 6. juuli keskpäeval.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga