Tarmo Kruusimäe: e-sigarettide turg tuleb korda teha

Tarmo Kruusimäe usub, et riik ei peaks inimestele ütlema mida öelda ja mida mõelda. Foto: Georg Kõrre/Postimees

Riigikogu plaanib muuta aktsiisi- ja tubakaseadust, et vähendada e-sigarettide musta turgu. Ettepanekute kohaselt soovitakse vähendada e-sigareti vedeliku aktsiisimäära ja muuta e-vedelike maitsete regulatsiooni.

Tagasihoidlikumate hinnangute kohaselt on e-sigarettide musta turu osakaal 62%, kuid mõningate arvutuste kohaselt võib see olla isegi 80%. Ulatusliku salaturu tekkimise põhjuseks võib pidada liialt kõrget aktsiisimäära ja maitsestatud e-vedelike keelamist. Taoliste otsuste tegemisel on alahinnatud salaturu tekkimise ohtu.

E-sigareti kasutajad toovad e-vedelikke tihti naaberriikidest, kus nende hind on madalama aktsiisi tõttu väiksem ja saadaval on maitsestatud e-vedelikud. Suur hulk e-sigareti kasutajaid on aga hakanud endale e-vedelikke ise kokku segama. E-vedelike ise kokku segamisel võivad inimesed aga oma tervise ohtu seada, sest kasutatakse komponente, mis ei sobi e-vedelikus kasutamiseks.

Salaturu leviku tõttu on e-sigaretid muutunud kättesaadavaks ka noortele. Salaturul dokumenti ei küsita ja noored saavad neile mitte mõeldud e-sigaretid kätte. Suurenev probleem on ka noorte värbamine salaturule müüjateks. Selline olukord ei ole vastuvõetav. E-sigareti turg tuleb korda teha ja nende müük tuleb suunata täielikult ametlikesse müügikohtadesse. Ainult nii saame tagada, et alaealised ei saa neid kätte ja kasutajatele on tagatud toote ohutus.

Selleks, et alternatiivsete tubakatoodete turg korda teha tuleb loobuda maitsestatud e-vedelike keelust ning leida mõistlik aktsiistase, mis arvestab meie naaberriikide praktikaga. Mõlemad muudatused aitavad säästa inimeste tervist. Maitsestatud vedelikud aitavad alternatiivsetel toodetel konkureerida kahjulike tubakatoodetega ja madal aktsiisitase hoiab toote hinna konkurentsivõimelisena ning läbipaistvana.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga