Riigikogus toimus arutelu venekeelsete koolide eestikeelsele õppele ülemineku teemal

Ekraanitõmmis Riigikogu ülekandest.

Neljapäeval arutas riigikogu täiskogu Isamaa fraktsiooni algatusel olulise tähtsusega riikliku küsimusena venekeelsete lasteaedade ja koolide üleminekut eestikeelsele õppele.

Olulise tähtsusega riikliku küsimuse “Venekeelsete lasteaedade ja koolide üleminek eestikeelsele õppele” arutelu ettekandjateks olid Isamaa fraktsiooni liige Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse direktor Hannes Mets, keeleteadlane ja TÜ Narva Kolledži dotsent PhD Mart Rannut. Isamaa fraktsiooni seisukohad esitas Isamaa peasekretär, riigikogu liige Priit Sibul.

Priit Sibula sõnul peab üleminek eestikeelsele õppele toimuma samm-sammult, aga kindlate tähtaegadega ning riik peab selleks leidma kõik nõutavad vahendid. „Arvestades Eesti eripärasid ei saa üleminek toimuda igas paigas ühetaoliselt ja üheaegselt. Meie probleem on selles, et oleme maksumaksja raha eest Eestis üles kasvatanud uue venekeelse põlvkonna, kes ei valda piisavalt eesti keelt ja see on nende inimeste võimaluste piiramine ja inimõiguste rikkumine. Paralleelse koolisüsteemi pidamine on riigile reaalsuses majanduslikult koormav, aga ka eesti kultuuri levikut pidurdav. Uuringud näitavad, et võrdsed võimalused tööturul ja kultuuriruumis tagab hea eesti keele oskus,“ ütles Priit Sibul.

Isamaa erakonna eestseisuse otsusel on Isamaa valimisprogrammi üheks põhipunktiks eesmärk viia lasteaedade ja põhikooli haridus täielikult eestikeelsele õppele.

Riigikogu arutelu saab vaadata siit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga