Luminor pank müüakse miljardi euro eest ameeriklastele

Fotol Luminori pangahoone Riias. REUTERS/Ints Kalnins/File Photo

Põhjala pangad Nordea ja DNB müüvad 60-protsendilise osaluse Baltikumis tegutsevas Luminori pangas USA investeerimishiiu Blackstone erakapitalifondidele, tehingu maht on ligikaudu 1 miljard eurot.

Tehingu tulemusena jääb nii Nordeale kui ka DNB-le Luminoris 20-protsendiline osalus ning samuti kohad Luminori nõukogus, teatas Nordea. Samas peab Nordea Blackstone’iga ka eraldi kõnelusi, mille järgi müüks suurpank keskpikas perspektiivis ka järele jääva paki.

Luminori teatel oleks tehing üleilmselt viimase aastakümne suurim erakapitalifondi investeeringuga universaalpanka ning Eesti suuruselt teine finantssektori ostutehing Baltikumis. Tehingu lõpuleviimine sõltub finantsinspektsiooni ja Euroopa Keskpanga heakskiidust ja plaanitakse lõpule viia  2019. aasta esimeses pooles.

Nordea müüdava ligikaudu 36-protsendise aktsiapaki ostuhind on 600 miljonit eurot, mis tähendab Luminorile ligikaudu 1,7 miljardi euro suurust turuväärtust. See vastab enam-vähem täpselt finantskontserni varade raamatupidamislikule väärtustele. Kokku maksab Blackstone soetatava 60-protsendilise paki eest ligikaudu 1 miljard eurot.

Nordea teatel on müügisoov osa ettevõtte kavast keskenduda enda jaoks tuumiktähtsusega Põhjala turule.

DNB näeb Baltikumis aga endiselt võimalusi, vahendab Norra majandusportaal E24 panga teadet. “Tahame olla Luminori vähemusoomanike hulgas, sest usume, et ettevõte on enda klientide, töötajate ja aktsionäride jaoks väärtuslik. Pangal on tugev digifookus, väga pädevad töötajad ja laiaulatuslik esindatus Baltikumis,” ütles DNB finantsjuht Kjerstin Braathen.

Luminor Group AB tegevjuht Erkki Raasuke ütles pressiteate vahendusel, et Blackstone’i teadmisel ja kogemusel on pikaajaliselt positiivne mõju nii panga klientidele kui ka meeskonnale. Lisaks tugevdab partnerlus tema hinnangul panga positisooni. “Uus strateegiline omanik kindlustab Luminorile kapitali kättesaadavuse ja võimaldab teha investeeringuid tehnoloogiatesse, mis aitavad luua nii uusi digilahendusi kui arendada praeguseid tooteid ja teenuseid,” rääkis Raasuke.

Blackstone’i kõrge esindaja Nadim El Gabbani hinnangul on Luminoril tugev positsioon, tõusmaks sõltumatu finantsteenuste osutajana Baltikumi turuliidriks. “Ootame põnevusega koostööd panga juhtkonna, DNB ja Nordeaga, et ühiselt luua tugev vundament edasiseks kasvuks meile atraktiivsel turul,” rääkis ta. Ka Luminor Group AG nõukogu esimees Nils Mengailis ütles, et siht on saada Balti juhtivaks finantsteenuste pakkujaks.

“Tegemist on märkimisväärse välisinvesteeringuga meie regiooni. Ühtlasi on see ka suurim erakapitalifondi investeering Baltikumi ajaloos. Blackstone´i otsus investeerida Luminori on tunnustus meie valitud strateegiale ja väljendab kindlustunnet Eesti, Läti ja Leedu majandusväljavaadete suhtes. Samas on meie pikaajaline plaan jätkuvalt noteerida ettevõtte aktsiad börsil,” ütles Mengailis.

Luminor kuulub Euroopa Keskpanga (ECB) otsese järelevalve alla ning andnud loa Luminori krediidiasutuste ühinemiseks selliselt, et panga peakontor saab olema Eestis ning Lätis ja Leedus osutatakse teenust läbi filiaalide. Ühinemistehingut asub keskpank hindama ühes finantsinspektsiooniga. “Kindlasti lisab Blackstone Balti pankade omandistruktuuri mitmekesisust,” ütles inspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler, ent rõhutas samas, et oluline on ka omandistruktuuri läbipaistvus ja stabiilsus.

Blackstone on üks maailma suuremaid investeerimisfirmasid, selle valitseda on ligikaudu 440 miljardi dollari väärtuses varasid üle kogu maailma. Ettevõtte investeerimisfondid keskenduvad börsivälistele ettevõtjatele, kinnisvarale, riigivõlakirjadele, börsil noteeritud ettevõtjatele, mitteinvesteerimisjärgu võlakirjadele, reaalvarale ja järelturgudele kogu maailmas.

Luminor asutati 2017. aastal, kui ühinesid Nordea ja DNB Baltikumide üksused. Kokkulepe ühinemiseks sõlmiti juba 2016. aasta augustis. Enne tehingut Blackstone’iga kuulus DNB-le Luminorist 43,5 protsenti, Nordeale ülejäänud pakk. Pank võttis üle 930 000 DNB klienti ning 350 000 Nordea klienti. Luminoril on kokku 3000 töötajat ning pank on Baltikumi suuruselt kolmas. Varasid on Luminoril enam kui 15 miljardi euro jagu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga