Reinsalu: Alli Rutto kodakondsusküsimust on võimalik lahendada seaduse tervemõistusliku kohaldamisega

Justiitsministri hinnangul on Abhaasia eestlaste kodakondsusküsimust võimalik lahendada ilma seadust muutmata. Foto: Scanpix

Reinsalu: Alli Rutto kodakondsusküsimust on võimalik lahendada seaduse tervemõistusliku  kohaldamisega

Inimese väntsutamisel, kes on tunnistatud sünnijärgseks kodanikuks, pole mingit moraalset ega praktilist tarvidust. Minu meelest puudub ka õiguslik vajadus. Asja hinnates tundub, et Abhaasias elavale naisele ei ole antud kodakondsust ekslikult. Seega – polegi mingit probleemi. See on tekkinud tõlgendusteooria käigus. Kuid seadust tuleb tõlgendada kasutades nii keelelisi, ajaloolisi kuid eelkõige ka eesmärgipäraseid argumente. Tuleb arvestada ka, et rahuleping sõlmiti Eesti ja Venemaa, mitte Gruusia ja Eesti vahel.

Riigikohtu halduskolleegiumi otsus kevadest kõneles just nimelt Venemaa elanikust. Kui asi on võimalik lahendada tervemõistusliku tõlgendamisega, siis tuleks seda teha. Ega keegi ei väidagi ju eksimusest kõneledes, et keegi ametnik ajas paberid sassi ja kodakondsus on omistatud valele inimesele. Lihtsalt oli teistsugune tõlgendus, mida muudeti. Kusjuures – seadust vahepeal pole keegi muutnud. Nüüd tuleb neid erinevaid asju vaadata tervikuna ja leida mõistuspärane tõlgendus. Muidu hakkame varsti kõik oma kodakondsust tõestama, passid näpus.

Eriti kummaline on vahepeal kõlanud tõlgendus, et väidetava eksituse ohvri puhul peaks ka tema lapsed hakkama oma kodakondsust tõestama jne. See tuletas mulle meelde ühe pensionäri pöördumise suvest, kus ta sai teada, et talle vene ajal pandud nimi polegi õige ja ta on aastakümneid elanud vale nime all ning kui ta tahab oma tänast ametlikku nime edasi kasutada, peab ta algatama ametliku nimemuutmise! Kogu see kafkalik pudru sai alguse sellest, et keegi ametnik oli tuulanud Stalini-aegseid külanõukogu „spravaksid“, kus algselt nimi oligi teise kujuga. Seitsekümmend aastat elu „vale“ nime all, kuni tänaseni välja, ei maksnud midagi.

 

Kommentaarid artiklile “Reinsalu: Alli Rutto kodakondsusküsimust on võimalik lahendada seaduse tervemõistusliku kohaldamisega

  • 28. okt. 2018 kell 20:24
    Permalink

    Jah, täitsa õige. Kui ametnik hakkab initsiatiivi näitama teema tõstatamiseks, mille tõstatamise või mittetõstatamise suhtes tal on kaalutlusõigus ja teema tõstatamine suurendab ebaõiglust ning kahjustab riigi huve – siis see ametnik ei ole mõistnud, kus ta töötab.

    Vasta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga