Reformierakond kaotab populaarsust

Kaja Kallas inimesi veenmas. Foto: Joakim Klementi / Eesti Meedia

Kaja Kallase valimine Reformierakonna esimeheks kergitas aprillis erakonna toetuse viimaste aastate kõrgeimale tasemele, kuid uudsuse võlu lahtudes on see augustiks langenud samale tasemele, mis Hanno Pevkuri ajal, kirjutab ERR-i uudisteportaal.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks oma hääle Keskerakonnale 27 protsenti valijatest, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitlusest. Sama suur oli peaministripartei toetus ka juunikuus.

Populaarsusedetabeli teisel kohal on Reformierakond 25 protsendi suuruse toetusga, kuid Reformierakonna toetus on olnud viimastel kuudel langustrendis. Aprillis oli erakonna toetus 33 protsenti, mais 30 ja juunis 28 protsenti. Augustikuu 25 protsenti on vaid veidi enam kui oli Reformierakonnal Hanno Pevkuri juhtimisel 2017. aasta keskmisena, kui toetusprotsent oli 24.

Toetajaid sai juurde EKRE, keda toetas augustis 19 protsenti vastanutest. Nii kõrgele ei ole Mart Helme juhitava erakonna toetus Turu-uuringute küsitlustes kunagi varem küündinud. EKRE toetuse kasvu on näidanud ka Emori küsitlus.

Ka Sotsiaaldemokraatlik Erakond kasvatas oma toetajaskonda. Kui juunis oli neil toetajaid üheksa protsenti, siis augustis 11. Sotsid on ületanud aprillikuise mõõna, kui nende toetus langes valimiskünnise lähedal olevale kuuele protsendile.

Isamaa erakonda toetab viis protsenti valijatest, mis on erakonna tase olnud üsna mitmed viimased kuud.

Teised erakonnad jäeksid küsitluse andmetel valimiskünnise alla.

Valitsuskoalitsiooni erakondade summaarne toetus oli augustis 43 ning opositsiooniparteidel 35 protsenti – juunis oli koalitsiooni kogutoetus 41 ja opositsioonil 50 protsenti.

Turu-uuringute AS küsitles 8. kuni 26. augustini ERR-i uudistetoimetuse tellimusel näost-näkku meetodil 1000 inimest nende kodudes. Uuringutulemustes on esitatud nende vastajate osakaal, kes omasid poliitilist eelistust. See muudab uuringutulemused võrreldavaks riigikogu valimiste olukorraga.

Nende kodanike osakaal, kes kas ei oska oma eelistust öelda, ei toeta mitte kedagi või keeldub oma eelistust avaldamast, oli juunis 33 protsenti, juunis oli see näitaja 39. 1000 inimese küsitlemisel ei ületa maksimaalne viga ±3,10 protsenti.

Eelseisvad riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil 2019.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga