Ratas ja Reinsalu peavad vajalikuks eriolukorra väljakuulutamist

Kuna senine juhtimismudel pole viiruse levikut tõkestanud, tuleb Jüri Ratase ja Urmas Reinsalu hinnangul kehtestada tugevamad mudelid. Foto: Jürgen Randma.

Eriolukorra väljakuulutamise esimesel aastapäeval ERR-i veebisaates “Otse uudistemajast” osalenud ekspeaminister Jüri Ratas ja endine välisminister Urmas Reinsalu nentisid, et koroonaviiruse teises laines tuleks kindlasti välja kuulutada eriolukord.

Ekspeaministri sõnul pole eriolukord küll kuldvõtmeke, kuid samas oluline vahend, et anda sõnum ühiskonnale. Teisalt võimaldab see tugevdada riigi juhtimismudelit, mis paneks suurema vastutuse peaministrile. Seega on eriolukorra väljakuulutamine Ratase meelest üks selge signaal, mida valitsus saab teha.

Urmas Reinsalu lisas, et mitte ainult nemad Ratasega, vaid värske arvamusuuringu järgi ka 70 protsenti elanikest leiab, et seda tuleks teha. “Üks asi on emotsionaalne kategooria, aga teine asi on kriisijuhtimine, kui riigis on väga tõsine olukord. Me oleme viiruse kõige raskemas eskalatsiooni faasis ja meil peab olema juhtimismudel, mida põhiseadus ette näeb. See on personaalse vastutusega mudel, kus peaminister on eriolukorra juht. See tähendab teistsugust ja operatiivsemat juhtimismudelit,” ütles Reinsalu ning lisas, et kui viimase kuuga on viiruse levik Eestis kolmekordistunud, siis on midagi korrast ära. Kui senine juhtimismudel pole viiruse levikut tõkestanud, siis tuleb kehtestada tugevamad mudelid.

“Iga hommik sünnib kriis uuesti. Et muteerunud viirus on Eestis sees, oli tegelikult teada juba veebruari alul. Teadusnõukoja soovitus oli, et peame kaitsma Eesti territooriumi ja kehtestama totaalse testimise piiridel. Valitsuse vastus oli, et me ei tee seda, sest õiguslikku vastutust ei pruugi piisata. Kriisi ei saa juhtida seotud silmadega,” sõnas Reinsalu veebisaates.

COVID-19 olukord on väga kriitiline ning haigestumus on kõrge kogu Eestis. Praegu levib hoogsalt koroonaviiruse nakkavam tüvi. Haiglasse pöördub üha enam inimesi ja seal on vabad vaid loetud kohad. Uusi voodikohti suudetakse avada plaaniliste ravikohtade arvelt.

Viimase 14 päeva haigestumus 100 000 inimese kohta on 1465,1 ning esmaste positiivsete tulemuste osakaal tehtud testide koguarvust 19,3 protsenti.

Praegu on Eesti nakatumisnäit Euroopas teisel kohal, sellest kõrgem on nakatumine vaid Tšehhis, kus vastav näit on 1564,6.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga