Eilsel Riigikogu istungil andis kultuuriminister Tõnis Lukas Riigikogu liikmetele ülevaate Eesti spordipoliitikast. Ettekandest ajendatuna võttis sõna ka Riigikogu liige Raivo Tamm (Isamaa), kelle sõnul tuleb noorte võrdsete sportimisvõimaluste tagamiseks pöörata erilist tähelepanu maapiirkondadele.
Tamme sõnul näitavad uuringud, et Eesti lapsed ja noored ei liigu piisavalt. „Noorte esimeseks vaba aja veetmise eelistuseks on paraku nutiseadmed. Liikumisharjumust meie noorte seas on vähe ning seetõttu tuleb soodustada kõiki algatusi, mis aitavad tervislikke eluviise propageerida,“ ütles Tamm.
Tema sõnul on selle olukorra parandamiseks astutud juba märkimisväärseid samme. Ühe eduloona tõstis ta esile projekti Liikuma Kutsuv Kool. „Ligikaudu 80 koolis üle Eesti pingutatakse aktiivselt selle nimel, et sisustada koolide tunnid ja vahetunnid erinevate liikumist soosivate tegevustega. Liikumisharjumuse tekitamine noorte seas loob eelduse selleks, et kehaliselt aktiivse eluviisiga jätkatakse ka hilisemas elueas ja see aitab säästa ja hoida meie rahva tervist.“
Riigikogu liige avaldas heameelt selle üle, et viimase 15 aasta jooksul on Eesti noorte harrastussportlaste osakaal peaaegu kahekordistunud (2018. aastal ületas see 50% piiri – toim). „Tänu aktiivsetele kogukondadele, erinevatele toetustele ja kaasaegsele sporditaristule on sportimisvõimaluste kättesaadavus märkimisväärselt paranenud. Samal ajal peame endale tunnistama, et sarnaselt paljude teiste valdkondadega torkavad ka sportimisvõimaluste osas silma suured regionaalsed erinevused. “
“Me ei ole suutnud tagada hajaasustusega piirkondade noortele suurlinnade noortega võrdväärseid võimalusi ning see on üks valdkondadest, kus me peame tõsiselt pingutama. Kui me kaardistaksime ära kõik Eesti tippsportlased, kes on jõudnud oma ala maailma tippu, näeksime et märkimisväärne osa neist on just pärit maapiirkondadest. See tähendab, et pingutus võrdsete võimaluste loomiseks võib end tulevikus kuhjaga ära tasuda. kvaliteetsed sportimistingimused ei tohi jääda osaks ainult suurlinna lastele,“ ütles Tamm.
Raivo Tamm on viimaste aastate jooksul kujunenud üheks Eesti rahvaspordi eestkõnelejaks ja seetõttu rõhutas ta ka positiivsete eeskujude olulisust. „Ma olen seda usku, et eeskujud on olulised. Saavutussport on see, mis pälvib meedias suurt tähelepanu ning plaanitavad rahalised toetused ja stipendiumid meie tippsportlastele väärivad kindlasti esile tõstmist. Eesti tippsportlaste saavutused ja positiivsed eeskujud on need, mis aitavad kujundada kümnete tuhandete inimeste hoiakuid ja suhtumist sporti.
Olen isegi viimaste aastate jooksul teinud elus suhteliselt suure pöörde sportliku ja tervisliku eluviisi poole seoses osalemisega Ironmani triatloni hea eeskuju projektis. Ja selle isikliku otsuse mõju on olnud vist palju suurem, kui ma oleksin osanud alguses oodatagi. Eks minulgi olid selle projekti eel nii mõnedki eeskujud silma jäänud, aga selles projektis osaledes on mul tekkinud juurdegi eeskujusid, eriti meie seeniorsportlaste hulgas, kellest väga paljud on ka maailmameistrid, kellest küll meedias tihtipeale ei kuule. Seega väärtustagem ja tõstkem neid häid inimesi esile,“ lõpetas Tamm.