Väino Valdmanni fotoloomingul peegeldub ajalugu

Väino Valdmann

5. detsembril avab Jõgeva linnaraamatukogus fotonäituse „25 pluss-miinus 5” Põltsamaa fotograaf Väino Valdmann , kelle paljud fotod on tehtud aastakümneid tagasi ning mõjuvad ajaloohõnguliselt.

Memmed kunagisel Põltsamaa turul, ansambel Kukerpillid laulmas kaheksakümendate aastate lõpul veel valmival Põltsamaa laululaval, põltsamaalased Balti ketis, legendaarne majahoidja Kauna-Salme hobuvankriga puulehti vedamas – need on vaid mõned näited fotodest, mida Väino Valdmann näitusel tutvustab.

„Näituseks, mis eelnevalt oli avatud Põltsamaa kultuurimajas, valmistudes leidsin veel ühe pataka fotosid, mille olemasolu olin juba unustanud. Ühtlasi kogusin kokku ka vanemaid vaateid Põltsamaast, näiteks aegadest, mil linnas veel kitsi ja teisi põllumajandusloomi peeti,“ rääkis fotograaf.

Sügisel 60- aastaseks saanud Väino Valdmann on ka ise fotograafia ja filmikunsti ajaloos olulist rolli mänginud. 1997. aastal tegi Väino Valdmann esimesena Eestis arvutis multifilmi, mille pealkirjaks sai World (Maailm), mis käsitleb kosmose-ja ulmeteemat. Film põhjustas piisavalt elevust. Sellest kirjutati ka kultuurilehes Sirp.

Eesti Vabariigi sajandaks aastapäevaks valmis Väino Valdmannil multifilm, mille sündmustik algab Venemaa keiser Nikolai II kukutamisega 1917. aasta veebruarirevolutsioonis ja lõpeb Jüri Ratase peaministriks saamisega 2016. aasta novembris.

Videokunstnikuna on Väino Valdmann teinud filme Põltsamaal elanud ja elavatest tuntud inimestest: kirjanik Henn-Kaarel Hellatist, legendaarest sportlasest ning spordijuhist Villu Ojassalust, kunagisest naismehhanisaatorist ja Võisiku-Kundrusaare Küla Seltsi Ewa
kaugaaegsest eestvedajast Loniida Bergmannist. „Drooni pole ma veel seoetanud. Kui need aparaadid tulid, maksid need liiga palju. Nüüd on
droonid aga väga paljudel fotohuvilistel. Aga võib-olla kunagi ostan ka endale drooni,“ ütles Valdmann, kes on ka Jõgeva kutselisi ja hobiforograafe ühendava mittetulundusühingu Piltijad asutajaliige.

Väino Valdmann

Sündinud 22. septembril 1959 Põltsamaal

Haridus: Põltsamaa Keskkool

Töö:

  • Jõgeva rajooni kommunaalettevõtete kombinaadi kunstnik-dekoraator
  • Jõgeva pioneeride maja elektroonikaringi juhendaja
  • Põltsamaa huvikooli arvutiringi juhendaja
  • Põltsamaa kultuurikeskuse arvutiringi juhendaja
  • FIE Väino Valdmann (arvutid, foto, video)

Ühiskondlik tegevus:

  • Jõgeva fotoklubi
  • Põltsamaa kunstiselts
  • Eesti Fotokunstiühing
  • MTÜ Piltijad
  • Eesti Mittekommertslike Filmide Autorite Liit

2018. aastal tunnustas Põltsamaa vald Väino Valdmanni teenetemägiga.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga