Valga vallavolikogu istung peeti lühendatult, kõrvale jäeti need päevakorrapunktid, mis ei olnud aegkriitilised. Foto: erakogu

Valga vallavolikogu 27. märtsi istungil leidis kinnitust, et rahasadu volikogus tõesti jätkub, sedastab Isamaa saadik Monika Rogenbaum. „Viimasel paaril kuul on vallaeelarvest nii palju hüvitisi makstud, et eelarve ägab selle all. Kolmanda asevallavanema palkamine eesootavas majanduskriisis seab vallaeelarvele aga täiendava püsiva koormuse, mistõttu mina seda ei toetanud,“ märgib Rogenbaum.

„Valga Vallavolikogu esimeheks valiti 14 poolthäälega keskerakondlane Alar Nääme. Vastaskandidaadina kogusin mina 13 volikogu liikme toetuse. Uuele volikogu esimehele otsustati hakata maksma igakuist hüvitust 1500 eurot, lisaks sõidukompensatsiooni kuni 335 eurot kuus. Volikogu aseesimehele Andres Illakule, kes täitis volikogu esimehe ülesandeid ligi kaks kuud, otsustati minu ettepanekul maksta hüvitust kogu töötatud aja eest 1200 eurot. Meenutuseks, et eelmine volikogu esimees Külliki Siilak pidi ametist taanduma 7. veebruaril seoses umbusaldusega, tema sai varem hüvitist lausa 2400 eurot kuus,“ vahendab Rogenbaum.

Valgas on kujunenud omapärane olukord

Volikogu istungi ülevaatest selgub, et Valga vallavanem Ester Karuse kaitses innukalt kolmanda asevallavanema palkamise plaani, mille kohta oli volinikel hulganisti küsimusi. Volikogu oli ju vaid kuu aega tagasi uskumatu üksmeelsusega kinnitanud struktuuri mille koosseisu kuulusid vallavanem, kaks asevallavanemat ja kaks vallavalitsuse liiget.

„Tollase volikogu liikmena hääletas kahe asevallavanema poolt ka Ester Karuse ise. Nüüdseks olevat ta olukorra ümber hinnanud ja väitis, et struktuuris peab olema kolm asevallavanemat ja hoopiski üks vallavalitsuse liige. Tookord olevat ta enda sõnul mingisuguse poliitilise kompotiga seoses teisiti arvanud. Sellest väitest oli raske aru saada ja ega keegi vist saanudki. Mulle tundub, et kui keskerakond oli opositsiooni jäämas, siis piisas vallale kahest asevallavanemast küll. Valitsema asumine tõi aga kaasa kiire korrektsiooni põhimõtetes.“

Rogenbaumi sõnul valitseb Valgas päris omapärane olukord: koalitsioonilepingu on sõlminud Eesti Keskerakond ja EKRE, kuid kolmandaks asevallavanemaks valiti hoopiski Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda kuuluv Karl Kirt. Lisaks keskerakonna 12 liikmele toetas teda veel EKRE liige Tõnu Reinup ja SDE fraktsioonist väljaastunud volikogu liige Rein Randver. EKRE-l ei ole koalitsioonis endal aga absoluutselt ühtegi ametikohta.

„Rein Randver jalutas oma kodufraktsioonist teadaolevalt just sellepärast minema, et saada keskerakondlaste toel kindlalt volikogu esimehe positsioonile. Eesmärgile jõudis ta lähedale, aga sellele ei soostunud siiski punkti panema EKRE volinik. Mistõttu tuleb maksumaksjal kolmanda asevallavanema kulu enda kanda võtta, sest tehing Rein Randveriga maksab,“ tõdeb Rogenbaum.

Vastsele asevallavanemale määrati töötasuks 2600 eurot, samuti igakuine sõiduhüvitis 335 eurot. Kolmanda asevallavanema palkamine võtab raskustes vallaeelarvest ainuüksi palgafondi näol 42 000 eurot aastas, lisanduvad veel muud ametikohaga seotud kulud. Palk määrati ka vallavanem Ester Karusele, tema igakuine tasu hakkab olema 3000 eurot. Autohüvitised jms sai ta juba eelmisel korral.

Valga Vallavolikogu kiitis heaks ka 3 miljoni euro laenamise, andis korralduse korraldada hanked veoauto kasutusrendiks, niitmisteenuse ostmiseks ja mootorkütuse ostmiseks aastatel 2020-2023. Garanteeriti ka Jaanikese motokompleksi arendamisega seotud projekti omafinantseering summas 42 000 eurot ja otsustati tänavavalgustusega seotud küsimuse lahendamiseks omandada vallale kinnistu Loode tänaval Valga linnas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga