Rahandusminister ei toeta Oviiri sunddividendide eelnõud

Rahandusminister Toomas Tõniste kinnitab, et riigireitingu tõstmine näitab Eesti majanduspoliitika õiget suunda. FOTO: MIHKEL MARIPUU/EESTI MEEDIA

Rahandusminister Toomas Tõniste ei toeta sotsiaaldemokraadist riigikogu liikme Liisa Oviiri algatatud sunddividendide eelnõud ning rahandusministeeriumi hinnangul tuleks väikeaktsionäride õiguste kaitse küsimustega tegeleda süsteemsema reformi raames.

“Tuleb arvestada, et äriühingu jaotamata puhaskasumi ja likviidsete vahendite suurus erinevad sageli märkimisväärselt teineteisest. Dividendide väljamaksmine on seepärast alati ka äriühingu likviidsusjuhtimise küsimus – praktikast on teada palju juhtumeid, kus äriühingu makseraskused saavad alguse nimelt väärast dividendipoliitikast,” märkis Tõniste kirjas justiitsministeeriumile.

Rahandusministeeriumi hinnangul on kogu kasumi dividendideks jaotamine mõistlik vaid erandjuhtudel ning kohustusliku dividendide jaotamise nõude kehtestamine ühes osanikule väljaastumise õiguse andmisega ei ole põhjendatud, vaid mõistliku tasakaalu saavutamiseks tuleks teha valik neist võimalustest ühe kasuks.

Minister märgib, et vähemusosaniku või -aktsionäri õiguste kaitse küsimustega tuleks tegeleda süsteemselt äriõiguse reformi raames. Enamikku eelnõuga pakutud lahendustest ei saa ministeerium seega nende praegusel kujul toetada.

Sotsiaaldemokraat Liisa Oviir andis koos 22 erinevatesse parteidesse kuulunud parlamendisaadikuga 13. juunil riigikogu menetlusse eelnõu, mis muudaks ulatuslikult Eesti äriseadustikku. Muuhulgas kehtestaksid Oviiri pakutud muudatused ettevõtetele sunddividendinõuded, kehtestaks ettevõttest väljumise õiguse ja suurendaks ettevõtte juhtkonna poolt info edastamise kohustust.

Oviiri esitatud eelnõu autorlus ei ole selge. Oviir on ise öelnud, et kirjutas eelnõu ise, samas on Eesti Väikeaktsionäride Liidu esindaja Margus Moor öelnud, et eelnõu kirjutas liit. Moor hiljem oma esialgsetest sõnadest loobus ja väitis, et liit kirjutas neljaleheküljelisest eelnõust ühe lehekülje. Postimees on varem kirjutanud, et Oviiri propageeritavat eelnõu peetakse kingituseks Oviiri parteikaaslase Anastassia Kovalenko perekonnale ja teistele BLRT väikeaktsionäridele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga