Riigikogus läbis 15. aprillil esimese lugemise eelnõu, mille heakskiitmisel nimetatakse Keeleinspektsioon ümber Keeleametiks. Riigikogu Isamaa fraktsiooni esimehe Priit Sibula sõnul on muudatuste eesmärk suurendada Keeleameti võimekust ning luua kompetentsikeskus, mis aitab kaitsta ja arendada eesti keelt kõigis eluvaldkondades.
Riigikogu saalis peetud kõnes ütles Sibul, et riigikeele kasutamine igas eluvaldkonnas on Eesti riigi ja rahvuse püsimise alus. „Isamaa eesmärk on astuda samme, mis aitaksid kaitsta ja arendada eesti keelt kõigis eluvaldkondades. Keeleametist peab saama üleriigiline kompetentsikeskuseks keelepoliitika rakendusküsimustes, millel on laiapõhised ülesanded. See aitab tagada eesti keele jätkusuutlikkuse ja eesti keele keskse rolli meie ühiskonnas,“ ütles Isamaa fraktsiooni esimees.
Meid ees ootavaid väljakutseid arvestades vajab Eesti keelepoliitika terviklikku lähenemist. Keeleametil saab siin olema märkimisväärne roll.
Lisaks meenutas ta, et juba 2019. aasta novembris tegi Isamaa Erakonna volikogu ettepaneku suurendada Keeleinspektsiooni võimekust ning moodustada laiade volitustega Keeleamet. „Mul on hea meel tõdeda, et tänase eelnõuga oleme sellele eesmärgile sammukese lähemal. Me oleme aastate jooksul panustanud keeleõppesse ja keelenõuete kontrolli, kuid meid ees ootavaid väljakutseid arvestades vajab Eesti keelepoliitika terviklikku lähenemist. Keeleametil saab siin olema märkimisväärne roll,“ ütles Sibul.
Eelnõuga moodustatakse Haridus- ja Teadusministeeriumi valitsemisalasse Haridus- ja Noorteamet ning nimetatakse Keeleinspektsioon ümber Keeleametiks. Keeleametis jätkatakse kõikide seni Keeleinspektsiooni osutatud teenuste pakkumist ning lisaks viiakse Keeleametisse üle keelepoliitika rakendustegevused Haridus- ja Teadusministeeriumist ning Sihtasutusest Archimedes. Keeleametist saab keelepoliitika rakendusasutus eesti keele kasutamise kontrolli ja järelevalve, nõustamise ning arenduse valdkondades.