President Trump: Saksamaa on Venemaa käes vangis

NATO peasekretär Jens Stoltenberg pidi kuulama president Donald Trumpi etteheiteid, et Euroopa suurriigid ei panusta NATOsse piisavalt. AFP PHOTO / Brendan Smialowski

USA president Donald Trump ütles teisipäeva hommikul enne NATO tippkohtumise algust Brüsselis, et Venemaa on “sobimatu” gaasileppega Saksamaa vangi võtnud.

“Saksamaa on langenud Venemaa kätte vangi, sest ta saab nii suure osa oma energiast Venemaalt,” ütles Trump hommikusöögikohtumisel NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga.

“Nad maksavad Venemaale miljardeid dollareid ja meie peame neid Venemaa eest kaitsma,” lausus Ühendriikide riigipea, viidates gaasijuhtmeprojektile Nord Stream 2.

Nord Stream 2 hakkab toimetama maagaasi Venemaalt Kesk-Euroopasse. Gaasijuhtme pikkus on 1230 kilomeetrit ja see jookseb piki 2012. aastal valminud esimese Nord Streami gaasitoru trassi.

Gaasitorude võimsus on 55 miljardit kuupmeetrit maagaasi aastas. Kui kõik load kätte saadakse, algab gaasitrassi merepõhja paigutamine juba sel aastal ja juhe peaks kasutusvalmis olema 2020. aasta algul.

Mitu Euroopa Liidu liikmesriiki ja Euroopa Komisjon on seisukohal, et Nord Stream 2 pole kooskõlas Euroopa energialiidu eesmärkidega ja ei aita mitmekesistada tarneallikaid.

USA presidendil Donald Trumpil ja Saksa kantsleril Angela Merkelil on kolmapäeval NATO tippkohtumise ajal Brüsselis ka kahepoolne kohtumine, teatas Valge Maja.

NATO peasekretäri sõnul on Trumpi keelekasutus otsekohene

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles kolmapäeval alliansi tippkohtumisele saabudes oma hommikuse kohtumise kohta USA presidendi Donald Trumpiga, et Ühendriikide liidri keelekasutus ja sõnum kaitsekulutuste teemal on otsekohene.

“Me rääkisime presidendiga neist teemadest, mida me täna tippkohtumisel arutama hakkame,” ütles Stoltenberg NATO peakorterisse saabudes vastuseks ajakirjaniku küsimusele.

Peasekretäri sõnul on Trumpi keelekasutus ja sõnum kaitsekulutuste teemal otsekohene, kuid põhiasjades on kõik liitlased ühel meelel. “Kõik mõistavad, et koormajagamine on vajalik ja kaitsekulutusi tuleb tõsta,” sõnas ta.

Trump ütles kohtumise algul Stoltenbergiga, et “tema tõttu” on NATO kaitsekulutused suurenenud enam kui 40 miljardi dollari võrra. “Usun, et peasekretärile Trump meeldib. Ta võib olla ainus, kuid mulle see sobib,”  lisas Ühendriikide president.

USA president kordas ka oma sagedast kriitikat, et NATO tervikuna ei kuluta kaitsele piisavalt. “Me kaitseme Saksamaad, Prantsusmaad ja kõiki…ja see on kestnud aastakümneid. Me ei kavatse sellega leppida ja see on sobimatu.”

Trump ütles hommikusöögile saabudes, et praegune olukord “ei ole Ühendriikide maksumaksjatele õiglane, kuid me teeme selle õiglaseks”.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga