President Kersti Kaljulaid nentis, et tekkinud poliitilise punnseisu lahendamiseks peab ÜRO ränderaamistikku arutama parlament ning pärast seda selgub loodetavasti, kas praegune valitsus on töövõimeline.
Kaljulaid ütles pärast kohtumisi valitsuserakondade juhtidega ajakirjanikele, et ta arutas kohtumisel erakondade juhtidega tekkinud valitsuskriisi ja seda, kuidas kriisi võiks lahendada. Riigipea sõnul kinnitasid kohtumised, et valitsuserakondadel on soov leida lahendus, kuid arusaamist, milline lahendus peaks olema, neil ei ole.
“Eesti ei ole kriisis, küll on kriisis aga poliitika. “Põhiküsimus pole, kas toetame ränderaamistikku. Põhiküsimus on, kas valitsus on töövõimeline või ei ole,” sõnas riigipea. Kaljulaid iseloomustas kujunenud olukorda kui punnseisu.
“Kui muudmoodi üle ei saa, tuleb anda tüliküsimus parlamendile arutada. See on meie demokraatia põhialus,” ütles Kaljulaid. „Meie riigikord on parlamentaarne demokraatia. Arvan, et on aus, kui näha, et muudmoodi punnseisust üle ei saa, siis anda see küsimus parlamendile arutada. Küsimuse arutelu parlamendis pole valitsusvastutusest vabanemine, vaid demokraatia alus.“
President avaldas lootust, et riigikogu jõuab otsusele veel selle nädala lõpuks.
Kaljulaid avaldas kahtsust, et Eesti pikaajaline välispoliitiline suund on toodud valimisvõitlusesse. “Seda juhtub, kui näha inimeses peaasjalikult valijat. See näitab, et meie väärtuste hoidmise nimel tuleb iga päev tööd teha.“
Kui ränderaamistiku teemaga saadakse ühele poole, siis loodetavasti selgub ka, kas valitsusel on võimalik jätkata, sõnas Kaljulaid.
Mitmed kriitikud on seadnud küsimärgi alla sotsiaaldemokraatide otsuse otsida valitsuse asemel rändepaktile tuge riigikogust, kuid riigikogu liikme Mart Nuti sõnul võimaldab seadus Riigikogul arutada kõiki küsimusi kaasa arvatud ÜRO rändelepet. Küll aga ei tohiks selline praktika muutuda tema sõnul pidevaks.