Petserimaa Vabadussõja monumendi avamine toimub 20. juulil

Tööd Petserimaa Vabadussõja monumendi juures on graafikus. Foto: Aare Lepaste

Tänavu veebruaris alanud Petserimaa Vabadussõja monumendi ja seda ümbritseva ala ning külgneva puhkeala ehitamine on tellija kinnitusel graafikus, ametlikku avamist on aga oodata 20. juulil.

Tööde tellija, Sihtasutuse Seto Kultuuri Fond esindaja Aare Hõrn (Isamaa) märkis, et maailmas toimuva taustal ei saa praegu milleski väga kindel olla, kuid ometi on usutav, et tööd lõpevad maikuus või hiljemalt juuni keskpaiku. „Algselt oli plaanis, et tööd lõpevad maikuus, aga igaks juhuks pikendasime tähtaega juuni keskpaigani. Kui koroonaviirus taandub ja piirangute aeg saab ümber, tahame monumendi ning seda ümbritseva ala avada 20. juulil ehk kaheksakümmend aastat hiljem kui monumendi avamine algselt plaanis oli ning mis 1940. aastal loomulikult võimalikuks ei osutunud,“ rääkis Hõrn.

Kui mitte arvestada seda, et esmaspäeval, 6. aprillil Lätist Värskasse saabunud sillutuskivide koorem osutus praagiks, pole ehitusel erilisi tagasilööke olnud. Ka see vahejuhtum töös suuremat seisakut ei põhjustanud, sest juba 7. aprilli hommikul saabus Lätist uus koorem kvaliteetse materjaliga.

Hõrnale teadaolevalt on praeguseks valminud ka monumendi kuju toorik ning teel Eestisse, kus skulptor Tiiu Kirsipuu sellele lõpliku lihvi annab. „Hiljemalt maikuu alguses peaks kuju toorik kohale jõudma, mis tähendab, et ka selles osas on kõik graafikus,“ lausus Hõrn ning lisas, et ka pronksist vapid ja kirjad on valatud ning monumendile kinnitamiseks valmis.

Kes tahab Petserimaa Vabadussõja monumendi rajamist toetada saab toetuse kanda SA Setu Kultuuri Fondi a/a EE722200221041933698, selgitus: Vabadussõja monument.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga