Õpetajad käituvad vastutustundlikult, kuid valitsus käpardlikult

Isamaa eestseisuse kohtumine õpetajate esindajatega novembris 2023.

Esmaspäeval arutas Riigikogu kultuurikomisjon õpetajate palgaläbirääkimiste hetkeseisu ning järgmisest nädalast algama planeeritud tähtajatut õpetajate streiki. Endise haridus- ja teadusministri Tõnis Lukase sõnul on õpetajaskond pakkunud streigi ära jätmiseks ridamisi kompromisse ja on ka praegu valmis astuma sammu tagasi, kuid valitsuse ebakonkreetsus teeb streigi siiski vajalikuks.

„Eesti Haridustöötajate Liit kinnitas kultuurikomisjoni ees, et streik võib ära jääda ka tänavuseks aastaks lubatud, küll veel mitte seadusesse kirja saanud, alampalga taseme juures, kuid seda juhul, kui valitsus kinnitab selge graafiku, mille alusel saavutab õpetaja alampalk 2027. aastaks lubatud 120% taseme Eesti keskmise palgaga võrreldes,“ ütles Lukas ja lisas, et kui sellegi kokkuleppe saavutamine käib valitsuskoalitsioonile üle jõu, on selge, et tahet ei ole ja ei mõisteta, milliseid tagajärgi õpetajate pidev alandamine kaasa toob.

Isamaa seisukoht on jätkuvalt, et õpetajaametit tuleb väärtustada magistrikraadiga spetsialistile vastavalt, seda enam et vastavat lubasid kõik Riigikokku pääsenud erakonnad. Praegune valitsuse suutmatus hoida isegi praegust taset võrreldes Eesti keskmise palgaga näitab tõsist juhtimiskriisi ja toob kaasa õpetajate puuduse süvenemise ning raskused täielikule eestikeelsele õppele üleminekul.

„Õpetajate värske kompromissettepanek, mille osa on ka õpetaja karjäärimudeli välja töötamine ja koormuse vähendamine, näitab selgelt õpetajaskonna tahet streik ära hoida. Valitsuse poolt on vaja minimaalset vastutulekut, et vältida järgmisest nädalast kogu ühiskonna stressi viimist,“ sõnas Lukas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga